Alevi beldede devlet yok


Kırıkkale’nin Delice ilçesi Büyükavşar beldesinde yıllardır hizmet veren pansiyonlu ilköğretim okulu, lise, sağlık ocağı ve PTT kapandı. Halk, referandumdan yüksek oranda "hayır" çıkan CHP’nin birinci parti olduğu Alevi kasabasının cezalandırıldığını savundu.

Kıvanç El

AnkaraNüfusunun büyük kısmını Alevi vatandaşların oluşturduğu Kırıkkalenin Büyükavşar beldesine devletin verdiği hizmetler bir bir geri çekildi.

CHPnin Belde Belediyesini kazanması ve referandumdaki hayır oyunun ardından AKP beldeyi cezalandırmaya başladı. Kasabada bulunan pansiyonlu ilköğretim okulu, lise, sağlık ocağı, PTT şubesi kapatıldı. Civardaki bütün köy yolları asfaltlanırken kasabanın yolları yapılmadı. Kasabalının cezalandırıldığını söyleyen Büyükavşar Belediye Başkanı Mahmut Ayazgün, Belediyenin imkânlarını en radikal şekilde kullanarak hizmet vermeye çalışıyoruz. Yollar yapılmadı, çamurdan geçilmiyor. Devlet olanakları elimizden alınıyor. Bu olanakların bizlere tekrar sağlanmasını istiyoruz diye konuştu.

Kasabadaki lisenin daha öncede kapandığını ifade eden Ayazgün, Dava açtık kazandık. Ancak Milli Eğitim öğretmen göndermediği için okulda eğitim yapılamıyor dedi. Ayazgün, 20 yıldır lise açık, 8 yıldır pansiyonlu okul açık. 20 yıldır mezun olanlar öğretmen, avukat oldu. Askeri okulları kazandılar, subay astsubay oldular. Lise mezunlarından boşta olan yok diye konuştu. Sağlık Ocağının da lojmanlı yeni binası olduğunu belirten Ayazgün, Aile hekimliği uygulamasına geçilince doktorları buradan alıp bir ilçeye verdiler. Kasabada tek bir ebe bıraktılar o da istifa edip gitti dedi. Kendilerine 13 köyün bağlı olduğunu söyleyen Ayazgün, Burası merkezi bir kasaba. Hizmetler burada toplanabilir ama 1 tane ebemiz hemşiremiz bile yokdedi.

 

Kasaba nüfusu azalıyor

Kasabada PTT şubesi olmamasından dolayı emekli olan vatandaşlar maaş almak için şehir merkezine gitmek zorunda kalıyor. Kasaba halkının bütün bu yapılanları siyasi olarak algıladığını ve iktidara tepki gösterdiklerini vurgulayan Ayazgün, Kasaba nüfusumuz 614e geriledi. Tek yerde kayıt çıktığından herkes kaydını Ankaraya aldırdı. Kasaba nüfusu 8 ay 3 bini geçerken 4 ay 614 oluyor dedi.

Cumhuriyet, 20 Şubat 2011

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*