ALEViLER “HAYIR” DiYECEK


Alevi örgütleri yaptıkları açıklamada, AKP’nin anayasa değişikliğinde Alevilere, Kürtlere, işçilere, kadınlara ve bilim insanlarına yer olmadığına dikkat çekti
Alevi Bektaşi Federasyonu’na bağlı 130 kuruluş, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı 250 Alevi Merkezi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na bağlı 30 kuruluş yaptıkları ortak açıklamada “Eşit yurttaşlık hakkı” sağlayan yeni bir anayasa istediklerini belirterek, 12 Eylül’de referanduma sunulacak değişiklik paketine “Hayır” diyeceklerini açıkladılar.
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenleyerek Alevi örgütlerinin referandumda “hayır” diyeceklerini duyurdular.
‘BİZ NE İSTEDİKSE AKP TERSİNİ YAPTI’
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Ali Balkız, 8 yıldır iktidarda olan AKP’nin yeni bir “Muaviye oyunu” ile Alevilerin karşısında olduğunu belirterek, “12 Eylül Anayasası’na karşıymış gibi duran, kendini özgürlükçüymüş gibi gösteren AKP yalan söylemektedir. Bu oyuna gelmeyeceğiz, hayır diyeceğiz” dedi.
Alevilerin miting ve etkinliklerle taleplerini haykırdıklarını, AİHM ve Danıştay’dan mahkeme kararları aldırdıkların, bütün bunların sonucunda AKP’nin “Alevi Çalıştayı” başlatmak zorunda kaldığını anlatan Balkız, “Sonunda anladık ki, Alevilerin talepleri derken meğer kendi taleplerini gerçekleştireceklermiş. Mevcudu yetmezmiş gibi ikinci bir din dersi, daha da güçlendirilmiş yeni bir Diyanet İşleri Başkanlığı yarattılar. Biz ne istedikse AKP tam tersini yaptı” diye konuştu.
HAZIRLARKEN SORMADI, ŞİMDİ SORUYOR
Alevilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili taleplerinin anayasal değişiklik gerektiriyorken, AKP’nin anayasa paketinde yer almadığını belirten Balkız, “Sadece bu nedenle bile olsa 12 Eylül’de hayır diyeceğiz” dedi. Pakette Kürtlerin, işçilerin, kadınların, çocukların, bilim ve sanat çevrelerinin taleplerinin de karşılanmadığına dikkat çeken Balkız, iddiaların aksine paketin memurlara toplusözleşme hakkı tanımadığını söyledi.
Balkız, AKP’nin halkın hiçbir kesimine danışmadan hazırladığı anayasa paketini şimdi halk oyuna sunmasının bile tek başına “Hayır” deme sebebi olduğunu ifade etti.
Yürütülen referandum kampanyalarının da içerikten yoksun olduğunu vurgulayan Balkız, tartışma hukuk düzeni, özgürlük, demokrasi ve eşit haklar alanına çevrilmediği takdirde 12 Eylül faşizminin yargılanamayacağını, kimin “Darbe mağduru, kimin darbe evladı” olduğunun görülemeyeceğini dile getirdi.
EŞİT YURTTAŞLIK İÇİN YENİ ANAYASA
AKP’nin paketinin kendi ihtiyacının ürünü olduğunu belirten Balkız, paketi AKP’nin kendi iktidarını yaratma çabası olarak değerlendirdi. Ülkemizde yeni bir anayasa gereksiniminin olduğunun altını çizen Balkız, “Bunu sağlamanın yolu tüm ezilenler, yoksananlar ve ötekileştirilenler başta olmak üzere, biz Alevilerin de vereceği demokrasi mücadelesine bağlıdır. Bu ‘Hayır’ı demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi yeni bir anayasa için mücadelenin ilk adımı olarak kabul edeceğiz” dedi.
(Ankara/EVRENSEL)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*