Hacıbektaş İlçesi Kerbela Çölüne Döndürüldü  !

Hacıbektaş İlçesi Kerbela Çölüne Döndürüldü !

Basında çıkan haberlere göre Hacıbektaş ilçesinin elektrikleri ve suları kesilerek Kerbelâ’ya döndürülmüş.

 Meram Elektrik Dağıtım Şirketi’ne (MEDAŞ) idaresi olan borcu gerekçe gösterilerek Alevi halkın yoğun olarak yaşadığı ilçenin elektrik ve dolayısı ile suları kesilmiş.

Önce MEDAŞ hakkında kısa bilgi verelim. Aşağıda ki kısa bilgilendirmeyi MEDAŞ’a ait web sitesinden aldık.

Bakınız : http://www.medas.gov.tr/

‘’Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmaya devam eden Müessese; TEK Genel Müdürlüğünün 12.08.1993 Tarih 93 / 4789 sayılı Bakanlar kurulu kararıyla Türkiye Elektrik A.Ş TEİAŞ ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. TEDAŞ olarak iki ayrı iktisadi devlet teşekkülü şeklinde teşkilatlandırmıştır. 26.04.1994 Tarihinden itibaren tüzel kişiliğine kavuşan TEDAŞ Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmalarına devam etmekte iken 25 Kasım 1993 Tarihli Yüksek Planlama Kurulu kararına İstinaden TEDAŞ’ a bağlı Ortaklık olarak MERAM Elektrik Dağıtma AŞ. (MEDAŞ) şekline dönüştürülmüştür’’.

MEDAŞ dolayısı ile bir kamu kuruluşudur.

MEDAŞ idaresinin Hacıbektaş ilçesine dönük bu yaptırımı tesadüf değildir. Bu kararın arkasında Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu’nu hükümet adına cezalandırma mantığı yatmaktadır. Çünkü Belediye Başkanı Selmanpakoğlu 12 Eylül 2010’da yapılacak referandumda ‘’HAYIR’’ oyu kullanacağını belirtmiş ve bunu basın açıklaması ile duyurmuştur.

Aydınlık Dergisinin 1198 sayılı ve 1 Ağustos tarihli sayısında belirtildiğine göre Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, diğer Alevi Kurum temsilcileri gibi Referandumda ‘’HAYIR’’ oyu kullanacağını açıklamıştır. Aynı dergide Karacaahmet Sultan Dergâhı Başkanı Muharrem Ercan, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtaza Demir, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Bektaşi Babalarından Avukat Şakir Keçeli Babaerenler, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Özer, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Başkanı Avukat Fevzi Gümüş ve çok sayıda aydın, sanatçı Referandumda ‘’HAYIR’’ diyeceklerini açıklamışlardır. MEDAŞ idaresinin aldığı bu sindirme ve yıldırma politikasının arkasında AKP Hükümetinin bulunduğu, Hükümetin desteği olmadan bu tür uygulamaların bulunamayacağı çok açıktır. AKP Hükümeti doğrudan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı gibi ‘’Bitaraf olan BERTARAF edilir’’ sözüne uygun olarak Referandumda ‘’HAYIR’’ diyecek kesimleri ‘’BERTARAF’’ etmek için şimdilik su veya elektrik kesintisi, sonuç alamazsa ardından Maaliye dahil çeşitli denetleme organlarını devreye sokacağını, tekrar sonuç alamazsa ERGENEKON masalı aracılığı ile sindirme politikalarını sürdüreceğini göstermektedir.

Halbuki daha 2 hafta önce (16 Ağustos 2010 / 47. Ulusal, 21 Uluslararası Hacıbektaş etkinlikleri) yapılan törenlerde Belediye Başkanı Selmanpakoğlu, töreni izleyen halka çağrı yaparak içinde AKP’li Bakanlarında bulunduğu misafirleri protesto etmemeleri uyarısında bulunmuştu. Hükümet cephesi ise Referandumda ‘’HAYIR’’ oyu verecek bölgelerin başında gelen Hacıbektaş İlçesini, üzerinde yaşayan halk ile birlikte topluca cezalandırarak ‘’BERTARAF’’ edilme örnekleri göstermektedir.

12 Eylül 1980 Faşist darbe yasasına karşı çıkma adı altında kendi 12 Eylül hukukunu getirmeyi amaçlayan AKP Hükümeti, Referandumda ‘’Hayır’’ diyecekleri nasıl bertaraf edeceklerini böylece pervasız bir şekilde göstere göstere uygulamaktadır. Hükümetin bu politikasını ve kraldan fazla kralcı davranan yanlı MEDAŞ yöneticilerini şiddetle kınıyor ve protesto ediyorum. Yaptıklarını, yapacaklarının bir göstergesi olarak değerlendiriyor, tüm duyarlı kesimleri Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu şahsında Hacıbektaş ilçesine sahip çıkmaya davet ediyorum.

Saygılarımla

Kâzım Balaban / 29 Ağustos 2010 Viyana

……..

Konu ile ilgili Haberler :

http://www.haberler.com/video-haber/video.asp?id=2212476

http://www.gazetevatan.com/haber/hacibektas-susuz-kaldi/325459/1/Gundem

http://haber.mynet.com/detay/guncel/elektrik-borcu-hacibektasi-susuz-birakti/529437

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=168746

http://nefius.com/news/1215981.2_nevsehirin-hacibektas-ilcesi-belediyenin-elektrik-borcu-yuzunden-susuz-kaldi__net-haber

http://www.hacibektas.com/index.php?id=haber_ayirntlari&tx_ttnews%5Btt_news%5D=277&cHash=888ff196ccb477981f429f18d80e4dcb

http://www.gunlukhaberim.com/haber/106134/hacibektas-kerbela-colune-donduruldu.html

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1015942&Date=27.08.2010&CategoryID=85

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/15649939.asp

http://www.avanostv.com/haber/940-kultur-baskenti-hacibektasin-elektrik-borcu-yuzunden-sulari-kesildi.html

http://www.nethabertv.com/gundem/SU-TEPKISI-140.htm

http://www.haberfx.net/hacibektasta-su-protestosu-haberi-236653/

http://gercekgundem.com/?p=308510

http://www.habergo.com/haber/14762/hacibektasbelediyesininelektriklerikesildi.html

…………………….
Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza SELMANPAKOĞLU tarafından yapılan basın açıklaması:

HACIBEKTAŞI BOĞMAK İSTİYORLAR
( Ellerinden Gelse Hava sını da Kesecekler )

Hacıbektaş ilçesi yılda 600,000 kişinin ziyarette bulunduğu 5300 nüfuslu turistik bir ilçedir.
İlçenin içme suyu 13 km mesafeden 120 metre yüksekliğe su motorlarının kuyulardan çekilen suyu basmasıyla sağlanmaktadır. Su motorlarının aylık elektrik masrafı 25,000 – 30,000 TL dir. Su gelir tahakkuku ise aylık 20,000 TL dir.
Ayrıca Meram Elektrik Dağıtım Şirketi ( MEDAŞ) geçmiş borçların tahsili için faiz uygulayarak aylık 15,000 TL istemekte, bu durumda aylık olarak MEDAŞ’a yalnız su motorları için 45,000 TL ödenmesi gerekmektedir. Özelleştirme yapılırken bu konularda insanların en doğal gereksinmesi olan su ihtiyacının temininin hiç düşünülmediği anlaşılmaktadır.
Bu gidişle Hacıbektaş’ın tüm belediye olanakları ve tesisleri MEDAŞ’a geçecektir. En tehlikelisi ise günün birinde MEDAŞ’ın yabancılara satışı yapılırsa neler olabileceğini düşünmek bile istemiyoruz.
Kadememizin elektrik borcu taksitlendirilerek ödendiği halde elektriği kesilmiştir.
Her ay aksatılmadan elektrik faturası ödenen belediye hizmet binasının da elektriklerinin kesilmesi için yetkililer harekete geçmiştir.

Hacıbektaş’ı Kerbela’ya çevirmek isteyenlere kim nasıl engel olacak bilinememektedir. Bu gidişle ellerinden gelse MEDAŞ ilçenin havasını da kesecek.
Durumu başta Hacıbektaş halkına ve Hacıbektaş’a gönül verenlere üzülerek duyuruyorum.

Saygılarımla.

Ali Rıza SELMANPAKOĞLU
Belediye Başkanı

……………………..

Konu ile ilgili bir Haber ve video :

http://www.haberler.com/video-haber/video.asp?id=2212476

Nevşehir – Hacıbektaş Belediye Başkanı Selmanpakoğlu: ‘Hacıbektaş, Kerbela Çölüne Döndürüldü’
Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’nde, 257 Bin Tl’lik Elektrik Alacağını Gerekçe Göstererek Yaklaşık 15 Saat 5 İçme Su Pompasının Elektriğini Kesen Meram Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (medaş)’a, Bir Protesto Yürüyüşü Düzenleyen Vatandaşlar Tepki Gösterdi. Susuzluk Nedeniyle Sokağa İnen Vatandaşlar, Medaş İlçe Müdürlüğü Binasının Önüne Siyah Çelenk Bırakarak, Protesto Etti.

Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’nde, 257 bin TL’lik elektrik alacağını gerekçe göstererek yaklaşık 15 saat 5 içme su pompasının elektriğini kesen Meram Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (MEDAŞ)’a, bir protesto yürüyüşü düzenleyen vatandaşlar tepki gösterdi. Susuzluk nedeniyle sokağa inen vatandaşlar, MEDAŞ İlçe Müdürlüğü binasının önüne siyah çelenk bırakarak, protesto etti.

Yaklaşık iki gün önce elektrik borcunu gerekçe göstererek Hacıbektaş Belediye Hizmet binası başta olmak üzere araç ve malzeme bakım kademesinin elektriğini kesen MEDAŞ, son olarak ilçe genelinin içme suyunun sağlandığı Yanlızağa mevkiindeki su kuyusun su pompalarının elektriğini kesti. İlçeye su verilememesi nedeiyle vatandaşlar, su ihtiyaçlarını mahalle çeşmeleri ile gidermeye çalıştılar. Hacıbektaş ilçe halkı, Ramazan ayı ortasında susuz kalma olayını protesto etmek üzere Cumhuriyet Meydanında toplandı. Yaklaşık bin kişilik topluluk ellerindeki, ‘Ramazan MEDAŞ’ın ceza ayı mı?’, ‘MEDAŞ sularımızı neden Ramazanda kesiyor?’, ‘Hacıbektaş halkına ceza, ilçe Kerbela’, ‘Halkın sağlığı ile oynanmaz, ölmek istemiyoruz’, ‘Hacıbektaş’ı kimler boğmak istiyor’, ‘iktidar ve muhalefet neden var’, ‘ilçemizin dışında MEDAŞ’a borcu olan yok mu?’, şeklindeki pankartlar ve Hacıbektaş Kerbela olmayacak ve su istiyoruz şeklindeki sloganlarla Cumhuriyet meydanından başlayarak Nevşehir Caddesi boyunca yürüyerek MEDAŞ i lçe hizmet binasına geldi.

HACIBEKTAŞ’I CEZALANDIRICAĞINIZA TÜRK BAYRAĞI’NIN HALİNE BAKIN

Hizmet binası giriş kapısına üzerinde, "Hacıbektaş’ı boğmak isteyen MEDAŞ’ı kınıyoruz’, yazılı siyah çelengi bırakan Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu bina önünde dalgalanan yırtık bayrağa da tepki gösterdi. Selmanpakoğlu, "İşte MEDAŞ buna bakacak. Hacıbektaş’ı cezalandırmanın yollarını arayacağını,önce Türk Bayrağı’nın haline bakacak" dedi.

İstiklal Marşı eşliğinde Yırtık bayrağını Hacıbektaş Belediyesi’nden getirdiği yeni Türk bayrağı ile değiştiren Hacıbektaş Belediye Başkanı Selmanpakoğlu, daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunarak saygı duruşunda bulundu.

‘HACIBEKTAŞ KERBELA ÇÖLÜNE DÖNDÜRÜLDÜ’

Hacıbektaş Belediyesi’nin su motorlarının elektrik borcunu bahane ederek kestiğini dile getiren Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, şunları söyledi: "MEDAŞ, hiçbir borcu olmadığı halde önce araç ve malzeme bakım kademesinin elektriğini kesti. Sonrasında yine borcu olmayan belediye hizmet binasının elektriğini kesti. 16 Ağustos Hacıbektaş Velmi Anma Kültür ve Sanat etkinlikleri öncesinde onarım yapıyoruz diye su motorlarının elektriğini bölüm bölüm keserek Hacıbektaş halkına düzenli su verilmesini önledi. Törende su kesintisi yapmaya zorlandı. 26 Ağustos tarihinde de insanlıkla bağdaşmayan bir anlayışla kimin kimden aldığı bilinmeyen talimatıyla olsa gerek, ilçeye su sağlayan su motorlarının elektriğini kesti. Ramazan ayında Hacıbektaş Kerbela Çölüne döndürüldü" diye konuştu.

Hacıbektaş Belediyesi’nin MEDAŞ’a su motorlarından kaynaklanan yasal faizi ve gecikme bedeli ile birlikte 257 bin 467 TL borcumuz var. Bu motorlarının aylık 30 bin TL elektrik masrafına 20 bin TL’lik taksit eklenmek suretiyle Hacıbektaş Belediyesi’nden ödeme isteyen MEDAŞ’ın bu beklentilerine kısıtlı imkanlara sahip olan Hacıbektaş Belediyesi’nin karşılık vermesi mümkün değil. Yaşanan tüm bu gelişmelere karşın Hacıbektaş Belediyesi olarak su motorlarının elektrik ücreti olarak 9 aylık zaman dilimi içerisinde 111 bin 800 TL’lik bir ödeme yapıldı. Elektrik Tüketim Vergisi olarak tahsil etmemiz gereken 45 bin TL. MEDAŞ’tan tahsil edilemeyince, MEDAŞ’a ödenen para da 156 bin 800 TL olmuştur. Her vatandaşın önce insan olması, sonra yaşamını sürdüren canlı olması nedeniyle sosyal devlet anlayışı içinde desteği ihtiyacı vardır. Nüfusu 5 bin 300 olan Hacıbektaş ilçesinin halkının ödediği su parası ve diğer gelirler yeterli değildir.Bizi boğmak isteyen ve Hacıbektaş’ı Kerbela’ya çeviren MEDAŞ’ın bu tutumunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum."

Daha sonra basın mensuplarının MEDAŞ’ın aldığı bu karardan geri adım atmaması halinde nasıl bir tablonun ortaya çıkacağına yönelik sorusuna cevap veren Selmanpakoğlu "MEDAŞ, Ramazan Bayramı sonuna kadar kapattığı elektriği açtı. Ancak Bayram sonunda borcun ödenmemesi halinde,tekrar keseceği müjdesini de verdi. Biz elektriksiz ve susuz kalmamak için her türlü yöntemi kullanacağız. Belediyenin gelirlerini artırma yoluna gideceğiz" diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*