Aleviler Sokakta

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, ” ‘Bu Alevilerden adam olmaz, bu Aleviler bir araya gelemez, bu Alevilerden iş çıkmaz’ diyorlardı. Şimdi görsünler bu resmi, görsünler bu sesi, görsünler o güzel cemalinizi” dedi.
AA

İstanbul- Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği ve çeşitli Alevi örgütleri üyelerinin katıldığı ”Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı” mitingi, İstanbul Kadıköy Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanan Alevi yurttaşların, ”Sevgi Bizim Dinimizdir”, ”Madımak Müze Olsun”, ”Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın”, ”Cem Evleri İbadethanemizdir”, ”Diyanet Kaldırılsın”  yazılı pankart ve dövizler taşımasıyla başladı.

Başlarında ”Medet Ya Ali” yazılı bantlar takılı olan kalabalık grup, slogan atarak, ıslık ve zılgıtlar ile miting alanına doğru yürüdü.

Ali Balkız: Görsünler o güzel cemalinizi

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Kadıköy’de Alevi Bektaşi Federasyonu’nun yanı sıra Pir Sultan Abdal Derneği, çeşitli Alevi örgütleri, sendikalar ve siyasi partilerin de katıldığı mitingde konuşma yaptı.

Ankara’da geçen yıl düzenlenen mitingde, Diyanet İşleri Başkanlığının ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, Madımak Oteli’nin müze olmasını ve Alevi köylerine cami yapılmaktan vazgeçilmesini istediklerini belirten Balkız, bugüne kadar hiçbir sonuç alamadıklarını söyledi.

Balkız, AKP’nin 3 Haziran 2009 tarihinde bir Alevi Çalıştayı düzenlediğini, Çalıştay’a 35 Alevi örgüt temsilcisi ile birlikte katıldıklarını ve taleplerini birleştirerek Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik’e sunduklarını kaydetti.

Bir yıl önce düzenlenen mitingden sonra Alevilerin çok moral kazandığını belirten Balkız, Alevilerin, onurla gururla, kendi kavram anlayışlarıyla, kendi ibadetleriyle dünyaya örnek olduklarını ve örgütlenmenin erdemlerini kavradıklarını ifade etti. Balkız, ”(Bu Alevilerden adam olmaz) diyorlardı, (bu Aleviler bir araya gelemez, bu Alevilerden iş çıkmaz) diyorlardı. Şimdi görsünler bu resmi, görsünler bu sesi, görsünler o güzel cemalinizi” dedi.

Alevilerin hiç bir haklarının olmadığını savunan Balkız, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Sayın Başbakan’a şunu söylemek isteriz, bu iş kapalı kapılar arkasında olabilecek bir iş değil. Hele hele Dolmabahçe yöntemleriyle çözülebilecek bir iş asla değildir. Biz Dolmabahçe’ye gelip görüşecek kesimler değiliz, olmadık, olmayacağız. Biz meydanlarda konuşacağız. Sayın Başbakan, biz 2010 yılında okullar açıldığında biz çocuklarımıza ‘zorunlu din derslerine girmeyin, boykot edin’ demek istemiyoruz.”

Balkız, devletin evrensel anlamda bütün kurum ve kuruluşlarıyla gerçekten demokrat, laik, sosyal, eşitlikçi ve özgürlükçü, insan haklarına dayalı bir yapıya kavuşuncaya dek bu yollarda yürümeye devam edeceklerini söyledi.

İstanbul’da birçok Alevi’nin bulunduğuna dikkati çeken Balkız, ”Burada Şahkulu var, Karacaahmet var. Bunlar Osmanlı döneminden kalma, atalarımızdan kalma bizim mekanlarımız, dergahlarımız. Buradaki dostlarımız, dernek yöneticilerimiz ve vakıf yöneticilerimiz kirada oturuyorlar. Hangi caminin cemaati oraya kirayla girip çıkıyor, Hacıbektaş’ta olduğu gibi içeriye girerken bilet alıp giriyor. Bu ne biçim dünya bu ne biçim hak bu ne biçim hukuksuzluk” diye konuştu.

Fevzi Gümüş’ün konuşması

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın laik bir devlette bulunmaması gereken bir kurum olduğunu savunarak, kaldırılmasını istediklerini söyledi. Devletin inançlara eşit mesafede olması gerektiğini belirten Gümüş, zorunlu din dersinin de insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu, buna hem iç hukukta hem de AİHM’de karar verildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Tunceli’de cemevi ziyaretine de değinen Gümüş, ”Onun ayakkabı çıkararak cemevine girmesi kimi çevrelerce alkışlandı ama Cumhurbaşkanı bilmelidir ki cemevine saygının ilk koşulu Alevilerin ibadet yerini tanımaktır” dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil de, ”Daha dün bizi terörist ilan edenleri, sesini çıkaranları şaklaban ilan edenleri yanlarına alıp polis kordonları altında cemevlerimizi ziyaret ediyorlar. Cemevi gönül evidir. Sizin girdiğiniz yerse dört duvardır. Bu sesi herkes duysun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Balkız, Gümüş ve Özdil, barış güvercini uçurdu.

Mitinge, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Bağımsız İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, sanatçı Suavi, Şevval Sam ve çok sayıda kişi katıldı.

Miting, verilen konserlerle sona erdi.

Miting alanı, katılımcılar çok kalabalık olduğu için Kadıköy otobüs duraklarında kuruldu. Mitinge katılanlar, yoğun kalabalık nedeniyle Rıhtım Caddesi’nin girişinde oluşturulan kontrol noktalarından üstleri aranarak içeri alındı. Arama noktalarında bazı polislerin ”domuz gribi”ne karşı maske taktıkları görüldü.

www.cumhuriyet.com.tr

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*