Aleviye hakaret etmenin suçu yok!

Aleviye hakaret etmenin suçu yok!

“Bunlar Alevidir, ellerinin değdigi yenilmez” diyen hastane müdürüne beraat kararı verildi.
alevi.jpg
Malatya’nın Hekimhan ilçesinde Devlet Hastanesi Müdürü Nazmi Kurt’un, hastanede temizlik işçisi olarak çalışan Semanur Takmaz’a hitaben ‘Bunlar Alevidir, ellerinin değdiği yenilmez, söyleyin hiç bir şeye dokunmasın’’ şeklindeki sözleri suç sayılmadı ve mahkeme beraat kararı verdi.
Semanur Takmaz’ın, Hastane Müdürü Nazmi Kurt aleyhine açtığı dava Hekimhan’da sonuçlandı. Duruşmada Alevi olduğu için hakarete maruz kaldığını ve aşçıbaşı İbrahim Gür tarafından satırlı saldırıya uğradığını belirten Takmaz, suçduyurusunda bulunmuştu. İbrahim Gür de Takmaz’a satırla saldırmış ve elinden yaralanmış, Gür, kasten adam yaralama suçundan dolayı 2200 lira para cezasına çarptırılmıştı.

Kamuoyunda ‘’Alevilere hakaret davası’’ olarak da bilinen ve Hekimhan Devlet Hastanesi müdürü Nazmi Kurt’un yargılandığı dava 17 Haziran’da sonuçlandı. Hastanenin müdürü beraat etti. Beraat kararı, delil yetersizliği gerekçe gösterilerek verildi.
Duruşma çıkışında bir açıklama yapan Semanur Takmaz’ın avukatı Berna Aktaş, kararı temyiz edeceklerini belirtti. Aktaş, bu kararın hakkaniyetli olmadığını ve üst mahkemede de takipçisi olacaklarını vurguladı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Hekimhan Şube Başkanı İbrahim Arslan da kararı üzüntüyle karşıladıklarını ifade ederek “Davada, 3 şahit hastane müdürünün bu sözleri söylediğini doğruladı. Ancak, şahitlere rağmen delil yetersizliği gerekçe gösterilerek beraat kararı verildi. Karar, kamuoyu vicdanını rahatsız etmiştir” diye konuştu.
Karar, Semanur Takmaz’ı duruşmalarda yalnız bırakmayan demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri tarafından tepkiyle karşılandı. Duruşmaya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Hekimhan ve Malatya Şube Başkanları ve yöneticileri, Eğitim- Sen, ÖDP, İHD temsilcileri de katıldı.

Kaynak: www.habercek.com


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*