Madimak Oteli müze olacak mi?


CHP’li Tınastepe, Kültür Bakanı Günay’a “Gerçekle yüzleşmek, insanlık suçlarını birlikte mahkum etmek farklı kültürleri ve inançları yakınlaştırmak adına Madımak Oteli’nin müze yapılması yönünde çalışmanız olacak mı” diye sordu.

ANKARA – CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe, Sivas Madımak Oteli’nin müze yapılması yönündeki talebi Meclis gündemine taşıdı.

Madımak Oteli’nde 37 aydın ve sanatçının katledilmesinin üzerinden 14 yıl geçtiğini, bu süreçte Madımak Oteli’nin kültür ve sanat müzesi yapılması yönündeki taleplerin hiçbir hükümet ve bakan döneminde karşılık bulamadığını kaydeden Tınastepe, TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yazılı yanıt vermesini isteyen Tınastepe, Madımak Oteli’nin halen et lokantası ve kebap salonu olarak işletildiğine dikkat çekerek, “Gerçekle yüzleşmek, insanlık suçlarını birlikte mahkum etmek farklı kültürleri ve inançları yakınlaştırmak adına Madımak Oteli’nin müze yapılması yönünde çalışmanız olacak mı?” diye sordu.

Sivas’ta her yıl düzenlenmekte olan anma törenlerine Hükümet düzeyinde katılım olmadığını da kaydeden Tınastepe, şöyle devam etti:

– Almanya Hükümeti, 1993 yılında Solingen Kasabası’nda bir kundaklama neticesinde hayatını kaybeden beş Türk vatandaşının ailesinden özür dilemiş, yaşananları bir insanlık suçu olarak görmüş, ailelere her türlü katkıyı sağlamış ve katliamın yapıldığı yerde anıt mezar yaptırmıştır. Her yıl yapılan anma törenlerine ise cumhurbaşkanı düzeyinde katılım göstermiştir. Geç de olsa Madımak Oteli’nde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın acılarını biraz olsun hafifletmek yönünde bakanlık olarak bir çalışmanız olacak mı?

– Anma törenlerine hükümet düzeyinde katılım sağlanması yönünde Kültür ve Turizm Bakanı olarak bir çalışmanız olacak mı?

NTV – AA – 05 Kasım 2007 Pazartesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*