16. yılında katliam lanetlenecek

2 Temmuz 1993’te 35 kişinin yakılarak katledildiği Sivas Madımak katliamı, bugün 16. yılında Ankara, İstanbul, İzmir ve Sivas’ta mitinglerle lanetleniyor. Sivas’ta Madımak Oteli’nin önünde yapılacak mitingde…
2 Temmuz 1993’te 35 kişinin yakılarak katledildiği Sivas Madımak katliamı, bugün 16. yılında Ankara, İstanbul, İzmir ve Sivas’ta mitinglerle lanetleniyor. Sivas’ta Madımak Oteli’nin önünde yapılacak mitingde de diğer illerde yapılacak mitinglerde de “Madımak müze olsun” talebi öne çıkarılacak. Sivas katliamının Madımak önünde protesto edileceği miting için Alevi Bektaşi Federasyonu ve Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu çağrılar yaptılar.
ABF Genel Başkanı Ali Balkız, “Örgütlü mücadelemiz Madımak Oteli’ndeki kebapçıyı kapattırdı. Madımak Oteli’nin müze olması için; katliamlara karşı demokratik mücadelemizi sürdürdüğümüz için; Madımak şehitlerimizi unutmadığımız ve unutturmayacağımız için; 2 Temmuz’da Sivas’tayız” çağrısı yaptı. Sivas Madımak Oteli’nin, katliamlara karşı duruşun bir anıtı olarak müze yapılması gerektiğini belirti

SİVAS’IN IŞIĞI SÖNMESİN

Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Özarslan da “2 Temmuz’da Sivas’ta buluşma” çağrısı yaptı. Özarslan yaptığı açıklamada, “İnsanlık onuru aranıyor… Tarih 2 Temmuz… Sivas’ta Madımak Oteli’nde kayboldu… Çocuk tenleriyle tutuşturdular… Ozan çığlıklarıyla, genç kız gülüşleriyle…Yaktılar, yıktılar, yok ettiler… Gelin kaybolduğu yerde ‘insanlık onurunu’ bulalım, tutup yeniden ayağa kaldıralım, umudu çoğaltalım… Unutmayalım” çağrısı yaptı.
Sivas’ın ışığının sönmeyeceğini söyleyen Makina Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ali Ekber Çakar, Türkiye’nin tarihinde yaşanan gerici-faşist katliamlarla hesaplaşmanın mümkün olduğuna dikkat çekti.

SİVAS’TALAR

Ankara’dan ve diğer illerden mitinge katılacak aileler dün geceden yola çıktılar. Türkiye’nin dört bir yanından Sivas’a gelenler, sabah saat 10.00’da Pir Sultan Abdal Cemevi önünde toplanacak. Daha sonra yapılacak yürüyüşün ardından saat 12.00’de Madımak Oteli önünde miting gerçekleştirilecek. Ankara’da ise bugün saat 16.00’da Toros Sokak’ta toplanılacak.

MADIMAK KAMULAŞTIRILSIN’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Madımak katliamının 16. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Madımak Oteli’nin kamulaştırılmasını istedi. Gümüş, otelin müze olması yönünde gerekli çalışmaların hemen yapılması gerektiğinin altını çizdi. Böyle bir girişimin insanlar arasındaki düşmanlığı artırmayacağını belirten Gümüş, “Bu utancı daha fazla büyütmeyelim, vicdanları sızlatmayalım, Madımak Oteli müze olsun, ‘Madımak müze olacak’ talebiyle tüm yurtta sokaklardayız” dedi.

MEZARLARI BAŞINDA ANILACAKLAR

Katliamda yaşamanı yitiren yazar ve eleştirmen Asım Bezirci ve halk ozanı Nesimi Çimen mezarları basında düzenlenen törenle anılacak. Asım Bezirci için mezarının bulunduğu Zincirli Kuyu Mezarlığı’nda saat 13.00’da, Nesimi Çimen için de Karacaahmet Mezarlı’nda saat 15.00’da anma töreni yapılacak.

‘KARDEŞLİK VE BARIŞ MÜZESİ OLSUN

“ 2 Temmuz’la ilgili Emek Partisi Genel Merkez tarafından yapılan açıklamada Aradan 16 yıl geçmesine rağmen Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan vahşi katliamı unutmak mümkün değil denilerek, “Sivas’ta, Madımak Oteli’nde 37 insanın ölmesine neden olan olayların gerçek suçluları ve azmettiricileri yargı önüne bile çıkarılmadı. Olayda kullanılan maşalara göstermelik cezalar verilmiş olması bu acının toplumun vicdanında dinmesi anlamına gelmiyor” denildi
Yeni 2 Temmuz’ların yaşanmaması için, Sivas Katliamı’nın aydınlatılmasının, gerçek sorumluların ve azmettiricilerin yargılanmasının gerektiğine dikkat çekilen açıklamada Tam bağımsız ve demokratik Türkiye için darbecilerin yargılanması, kontrgerillanın dağıtılması, İnanç, dil ve kültür özgürlüğünün tesis edilmesi, diyanetin kaldırılması, Madımak’ın müze olması gerektiğine vurgu yapıldı.(HABER MERKEZİ)

ÖLENLERİN ANISINA ANIT

Ortaköylüler Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı (ORVAK) Başkanı Hüseyin Özcan, Sivas-Ortaköy’de Madımak katliamında yaşamını kaybedenler için yapılacak anıtparkla, yaşanan insanlık ayıbını yüzyıllarca unutturmamayı amaçladıklarını söyledi.
Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Ali Hakkan da “Toplumsal olaylara duyarlı yapıların el ele verip siyasal iradeden hesap soracak toplumsal talepleri yaratması zorunludur” dedi.
Şarkışla ilçesine bağlı Ortaköy’de Murat Gündüz adına yapılacak “Dostluk ve Kardeşlik Anıtparkı” ile ilgili dün Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Ali Hakkan açıklama yaptı. Hakan Madımak’ta hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak adına böyle bir çalışmaya başladıklarını belirtti. (ANKARA)

Evrensel

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*