Binler Sivas katliamını andı

Binler Sivas katliamını andı

Bugün 37 kişinin hayatını kaybettiği Sivas katliamının 16. yıldönümü… Madımak Oteli’nin yakılması sonucu hayatını kaybedenler Sivas’ta mahşeri bir kalabalıkla anılırken, yurt içi ve dışında da birçok yerde anma etkinlikleri düzenlendi.

02.08.09_.jpgANKARA- SİVAS – Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te meydana gelen ”Madımak Oteli” yangınında hayatını kaybeden 37 kişi, olayların 16. yılında anılıyor.

Anma programı kapsamında ilk olarak Atatürkçü Düşünce Derneği, Alevi Vakıfları Federasyonu, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, Eğitim-İş Sendikası Sivas Şubesi, Cem Vakfı Sivas Şubesi, Türkiye Gençlik Birliği ve Cumhuriyet Okurları üyeleri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Daha sonra grup, olayların yaşandığı Madımak Oteli önüne giderken, otel önündeki açıklamada, Sivas’taki etkinliklere hükümetten hiç kimsenin katılmaması eleştirildi. Bir açıklama yapan Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan Bermek, şunları kaydetti:

”Türkiye bu acılar ile Sivas, Maraş, 1 Mayıs ve benzeri katliamlarla hesaplaşmalıdır. Laik, çağdaş cumhuriyete karşı yapılan saldırılar karşısında devletin suskunluğu son bulmak zorundadır. Devleti yönetenler bu katliamı önleyemeyen devlet adına 2 Temmuz anma törenlerine katılmalı ve tüm insanlık önünde bu katliamları kınamalıdır.”

CHP’Lİ VEKİLLER VE KAMER GENÇ
Sivastaki anma etkinliklerinin en büyüğüyse öğle saatlerinde başladı. Sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partilerin oluşturduğu 2 Temmuz Tertip Komitesi’nin düzenlediği etkinliğe binlerce kişi katıldı.

CHP üyelerinin oluşturduğu grup ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Burada bir açıklama yapan CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, ”Madımak’ta yakılmak istenen sadece oradaki aydınlar değildi. Asıl yakılması ve yıkılması istenen laik, demokratik cumhuriyetimizin kendisiydi. Madımak Oteli müze olmalı, 2 Temmuz Barış ve Kardeşlik Günü olarak kabul edilmelidir” diye konuştu.

Etkinlikler kapsamında bazı siyasi parti temsilcileri, çok sayıda sivil toplum örgütünün temsilcileriyle olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının bulunduğu topluluk da Mevlana Caddesi’ndeki kavşakta toplandı.

Olayı protesto eden sloganlar atan ve pankartlar taşıyan topluluk, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Daha sonra topluluğun temsilcileri, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Grup daha sonra CHP’li grupla birleşerek Madımak Oteli önüne geçti. Bağımsız milletvekili Kamer Genç de anma törenine katıldı.

İSİMLER TEK TEK OKUNDU
Konuşmalarda, röportajlarda öne çıkan talep aynıydı; Madımak Oteli bir an önce müzeye dönüştürülsün. Törende Sivas olaylarında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu. Kalabalık da her yıldönümündeki karşılığı verdi: burada, burada, burada…

NTV

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*