AP önünde Madımak gösterisi

AP önünde Madımak gösterisi

Sivas-Madımak katliamında hayatını yitirenler Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu önünde düzenlenen bir gösteriyle anıldı.

090702_madmak_ap.hlarge.jpgBRÜKSEL – Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu üyesi yaklaşık 500 kişilik bir grup Avrupa Parlamentosu binası önünde 2 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen Madımak katliamıyla ilgili olarak Türkçe, Fransızca, İngilizce ve Almanca basın açıklaması yaptı. Katliam, "insanlık tarihinde kara bir leke ve utanç günü" ve "şeriatçı bir ayaklanmanın provası" olarak tanımlandı.

Açıklamada, "Çağdaş, laik, demokratik bir Türkiye için, karanlık düşünceye, gericiliğe, ırkçı ve faşist zihniyete karşı, Avrupa Parlementosuna gelecek olan Türkiye yetkililerine ve siyasetçilerine levhalar ile ‘Türkiye’nin Avrupa yolu, Sivas-Madımak’tan geçer’ diyerek yol göstermeye devam edeceğiz. ‘Türkiye’nin Avrupa yolu Sivas-Madımak’tan geçer’ çağrımızı bir kez daha AKP hükümetine hatırlatıyor, Avrupa Parlementerlerinin bilgilerine sunuyor ve bütün kamoyu ile paylaşıyoruz" ifadelerine de yer verildi.

Gösteriye Fransa, Almanya, Belçika ve İsviçre’den Avrupa Alevi Dernekleri Konfederasyonu üyeleri katıldı. Göstericiler, katliamda hayatını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankartlar taşıyıp, katliamın gerçekleştyiği Madımak otelinin müze olması talebinde bulundular. Bu taleple ilgili bir dosyayı da Avrupa Parlamentosu’na ilettiler.

Kayhan Karaca
ntvmsnbc

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*