Alevi Aydınlarından Asimilasyon İftarına Karşı Ayağa Kalkma Çağrısı !

Biz bir grup Alevi, demokrat, aydın ve Alevilik konusunda uğraşanlar, kafa yoranlar ve yazarlar olarak Alevi Örgütlerinin bu adımı atmaları gerektiğine inanıyor ve umutla bu çalışma içinde olacaklarını bekliyoruz.. Kaynak : Alevi Haber Ajansı
Alevi Aydınlarından Asimilasyon İftarına Karşı Ayağa Kalkma Çağrısı

Biz bir grup Alevi, demokrat, aydın ve Alevilik konusunda uğraşanlar, kafa yoranlar ve yazarlar olarak Alevi Örgütlerinin bu adımı atmaları gerektiğine inanıyor ve umutla bu çalışma içinde olacaklarını bekliyoruz..

AKP milletvekili Reha Çamuroğlu’nun girişimleri ile gündeme gelen AKP’nin Alevi açılımı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Ocak’ta Bilkent Otelindeki Muharrem oruç açımına katılacağını bildirmesi ile başladı. Çok geçmeden çok sayıda AKP miletvekilinin ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ünde bu yemeğe katılacağı açıklandı.

Bu gelişmeler bazı Alevi kuruluşları tarafından olumlu bulunurken, büyük kesimi tarafından Alevi oylarına göz koyan AKP’nin oyunu olarak değerlendirildiği için samimi bulunmadı.

Yapılan bir dizi basın açıklamasıyla, AKP’nin Alevilere bakışı ile söz konusu açıklamalarının samimi olmadığı belirtildi.

En son olarak CEM Vakfı Alevi iftarına katılmayı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Alevilerin yasal ve hukuksal eşitliğini kabul etmesi şartına bağladı. 11 Ocak 2008’de gerçekleşecek oruç açımına binden fazla katılımın olacağını duyuran Reha Çamuroğlu, bu ifadesi ile bu girişimin karşısında duran ve eleştiren kesimlerin marjinal olduğunu ileri sürmektedir.

Bu gelişmelere şimdiye kadar basın açıklamaları ile karşı çıkan ve katılmayacaklarını ilan eden kesimlerin; başta Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri olmak üzere ABF ve diğer Alevi kurum ve kuruluşların üye ve yakın çevrelerini aynı gün oruç açımının yapılacağı otelin önüne çağırmasını önüne veya Ankara’da uygun bulacakları bir meydana çağırmasını öneriyoruz.

Bizce bu aşamada yapılması gereken ve atılması gereken tek adım budur.

11 Ocak 2008 günü Muharem Orucu açımında bin kişi içeride olurken, onbinlerin dışarıda olması ve AKP’ye, AKP Alevilerine gereken cevabı vermesi gerekmektedir. Bu adım Alevi örgütlerinin rüştünü ispatlama ve muhatap alınmasının da ilk adımı olacağı için son derece önemlidir.

Biz bir grup Alevi, demokrat, aydın ve Alevilik konusunda uğraşanlar, kafa yoranlar ve yazarlar olarak Alevi Örgütlerinin bu adımı atmaları gerektiğine inanıyor ve umutla bu çalışma içinde olacaklarını bekliyoruz..

Çağrıyı Yapanlar:

1.    Hasan Kaya
2.    Ali Ersin Kelleci,
3.    Kelime Ata
4.    Ali Balkız
5.    Fevzi Gümüş
6.    Zeynel Gül
7.    Rıza Aydın
8.    Aydın Şimşek
9.    İshak Kocabıyık
10.  Kamil Ateşoğulları
11.  Erdal Yıldırım

28 Aralık 2007 – ALEVİ HABER AJANSI

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*