AVRUPA PARLAMENTOSUNDA 19 KASIMDA YAPILAN DERSİM 38 KONFERANSI SONUÇ BİLDİRGESİ


Haşim Kutlu


– Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi tarihiyle yüzleşmelidir. Bunun için şu ana kadar gizli tutulan arşivler açılmalı, jenosid mağdurlarına karşi uluslararası hukuktan doğan sorumluluklarını yerine getirmelidir.
-17. Kasım 1937´de Elazığ’da idam edilen Seyid Rıza, oğlu ve diğer Dersimliler başta olmak üzere, mezar yerleri bilinmeyen kişilerin cesetlerine ne yapıldığı açıklığa kavuşturmalı, ailelerine bilgi verilmelidir.
– Katliam sırasında askerler tarafından alınan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan çocuklarin akıbeti açıklığa kavuşturulmalıdır.
– Türkiye Devleti, AB ülkeleri, ABD ve Rusya Federasyonu’nun elinde bulunan Dersim Jenosidi’ne ilişkin tüm arşivleri açmalı ve AB, sorunun çözümüne katkı sunmalıdır.
-Kürtlere yeni katliamlar öneren CHP sosyalist enternasyonal üyeliginden çikartilmalidir.
– Bölgeyi inansızlaştırma ve yaşanmaz bir hale getirmeyi amaçlayan barajların yapımı derhal durdurulmalı ve Dersim adı iade edilmelidir.
– Alevilerin ibadet yeri olan Cemevleri, Türkiye’de yasal güvenceye kavuşturulmalı ve zorunlu din dersleri uygulamasına son verilmelidir.
– Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalı, Alevi köylerine cami yapımı uygulamasına ve asimilasyon politikasına son verilmelidir.
-1993 yılında Sivas’ta katledilen 33 aydın ve sanatçının yakıldığı Madımak oteli müze yapılmalıdır.
– “Kürt Açılımı“ zamana yayılarak bir belirsizlik süreci oluşturulmamalı. Bu konuda yapılması gereken en önemli değişiklik, 1982 Anayasası’nın değiştirilmesi; çok kimlikli, çok kültürlü ve çok inançlı Türkiye gerçeğini anayasal güvenceye kavuşturan bir yeni anayasa yapmak olmalıdır. Kürt sorununa kalıcı demokratik çözüm, ancak bu yöntemle mümkündür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*