AVUSTURYA ANAYASA MAHKEMESİNDEN TARİHİ KARAR

AVUSTURYA ANAYASA MAHKEMESİNDEN TARİHİ KARAR

Avusturya_Alevi_islam_inanc_Toplumu.JPGAVUSTURYA ALEVİ İSLAM İNANÇ TOPLUMU PLATFORMU

ISLAMISCH ALEVİTİSCHE GLAUBENSGEMEINSCHAFT IN ÖSTERREİCH

0043/699 1966 89 16                                               0043/676 387 23 01

 

 

AVUSTURYA ANAYASA MAHKEMESİNDEN TARİHİ KARAR

Viyana, 9 Aralık 2010

 

Avusturya Anayasa Mahkemesi Aleviliğin Avusturya’da yasal bir inanç olarak tanınmasının önündeki engelleri kadıran tarihi bir karara imza attı.

Avusturya Anayasa Mahkemesi, Viyana Alevi Kültür Birliği’nin 12 Alevi Kuruluşu adına, Alevi yol önderleri, dedelerin verdiği görevle yaptığı başvuruyu reddeden Bakanlık Din İşleri dairesinin işlemini anayasaya aykırı bularak kaldırdı. Böylece Alevilerin kendi islam anlayışına göre biçimlendirecekleri bir İnanç kurumuna kavuşmalarının önündeki engel ortadan kalktı.

Emevi İslam Cemaatinin engellemeleri Anayasa mahkemesinin kararıyla tuz buz oldu. İslam adına birden çok inanç toplumu kurulmasının önü açıldı. İslamı, Emevi cemaatinin tek başına temsil edemeyeceği, mevcut durumun, din ve vicdan hürriyetine aykırı olduğu tespit edildi. Bir süre önce Aleviler’in İslam olmadığını zırvalayan, Emevi Cemaati başkanı Anes Şakfeh kendi zırvalarıyla başbaşa kaldı.

Aleviler aldıkları bu tarihsel kararla sadece kendilerine yapılan haksızlığa değil, kendilerini islam görüp emevi zihniyetini savunanlarla aynı çatı içinde olmak istemeyen tüm islam yorumlarının önünü açan bir karar alınmasına öncülük etti.
Bu itibarla Alevilerin, Özellikle Avusturya Alevilerinin gözü aydın olsun. Aleviliğin yasal olarak tanınan inanç olduğu belgesini, din işleri dairesinden aldığımız zaman, ayrıntılı bir basın açıklaması yapacağız.

Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumunun önündeki son Emevi engelini Avusturya Anayasa Mahkemesi kaldırarak, Alevi toplumuna Muharrem hediyesi vermiştir.

Böylesi bir kararın bizlerce en kutsal olan Muharrem ayında 12 İmam orucunun içerisinde verilmesi ayrı bir mutluluk kaynağı olmuştur.

Aleviliğin yasal vatanlarından biri olmaya karar veren Avusturya’ya teşekkürler!

Hak Muhammet Ali bizleri 12 İmamların katarından ayırmasın.
Hüseyinin inancı ve duruşu bizlere sürekli ışık olsun.

Gerçeğe Hü

Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu adına

Platform Sözcüsü                    Platform Sözcüsü
Ertürk MARAL                        Rıza SARI

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*