Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Basın açıklaması

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Basın açıklaması

Pir Sultan.jpgPir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı
GMK Bulvarı, Onur İş Hanı 12/176 Kızılay/Ank.
Tel&fax: 4196360-61, http://pirsultanvakfi.org.tr

Basın açıklaması

BUNLAR ÖĞRETMEN DEĞİL!

Yer: yine Sivas… Alibaba Mahallesi, Atatürk Lisesi…

Dayakçı öğretmen; Orhan Paşazade…

Öğrenci; Eda … isimli bir kız çocuğu… 

Devletin “tarih öğretmeni” sıfatıyla atadığı adam kız öğrencisine soruyor: “namaz kılar mısın?”

Cevap: “hayır öğretmenim…”

Öğretmen sıfatlı yobaz devam ediyor: “sen abdest de almazsın!”
Öğrenci tekrar: “hayır öğretmenim…”

Sonrası daha vahim: Ders arası veriliyor, öğrencinin arkasından koridora çıkan yobaz, öğrencinin saçlarından tutup yerlerde sürüklüyor ve çığlık atan kızın burnuna yumruğu vuruyor! Hastane, iki günlük doktor raporu, karakol, savcılık, avukat, mahkeme, gerilim, üzüntü… Alevi-Sünni çelişkisinin kaşınması…

Şimdi Milli Eğitim Bakanı Sn. Nimet Çubukçu’ya soruyoruz; devri iktidarınızda, Cumhuriyetin okullarında Kuran kursu müfredatı uygulanıyor da biz mi bilmiyoruz? Değilse, ikide birde tezahür eden bu irtica vakaları ve misyonerlik faaliyetleri ne anlama geliyor?

Sn. Bakana, Sn. Sivas Valisine ve ilgililere anımsatmak isteriz: bunlar, ülkemizin dirliğini ve birliğini hedef alan çok tehlikeli oyunlardır. Bu ve başka birçok kentte, benzer provakatif olaylar nedeniyle çeşitli kereler ciddi sorunlar yaşanmış, insanlar birbirini boğazlamış ve 35 suçsuz insanın diri diri yakılmıştır. Ve sonunda ortaya çıkmıştır ki, bütün olaylara, işte bu ajan provakatörler gibi ne idüğü belirsiz adamlar neden olmuştur.

Öğrencinin dövülmesi nedeniyle kamuya akseden bu olay münferit değil, binlerce örnekten sadece birisidir. Hiç kuşku yoktur ki, bilerek ya da bilmeden dış güçlerin yararına çalışan şahıslar, bu cüreti yetkililerden almakta, üstlerine yaranmak adına pervasızca bölücülük yapmaktadırlar.

Çok saygın bir görev olan öğretmenlik mesleğine yakışmayan bu şahsın, meslekten derhal ihraç edilmesini ve hakkında yasal işlem başlatılarak cezalandırılmasını dileriz. 13.01.2009

Murtaza DEMİRPir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Bşk.

[email protected]

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*