Serçeşme Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy’un Basın Açıklaması

Basına ve Kamuoyuna

10 Şubat 2011

Sevgili canlar,

Alevi-Bektaşi toplumumuzun birlikteliğini sağlamak ve yaşadığı sorunlara çözümler getirmek için bir süredir dedeler, analar, babalar, rehberler, zakirler ve inancımızın diğer hizmetlileri ile toplantılar yapmaktayız.

İlkini 26 Aralık 2010 tarihinde Antalya’da yaptığımız bu toplantıların ikincisini 21 Ocak 2011 tarihinde Mersin’de yaptık. Bu toplantının ardından yapılan çalışmalar internet ortamına yansıdı. Bu toplantılar üzerine farklı görüşler dile getirildi. Öncelikle şunu belirtmeliyim: Konu hakkında yazılanlar, bizlere güç vermiştir.

İnternet ortamında bu toplantıları neden daha önce kamuoyu ile paylaşmadığımız hakkında serzenişler yapıldı. Bunun üzerine bu açıklama zorunlu oldu.

     Toplantılarımızı daha önce basına ve kamuoyuna duyurmamamızın nedenleri şöyledir:

1 – Dedegan-Babagan-Çelebi ayrışması sorununun yıllardır toplumun önünde tartışılmasının, bu ayrışmanın yarattığı sorunların çözümüne yardım etmediği görülmüştür.

2 – Yıllardır başta cem erkânı olmak üzere, cenaze ve nikâh gibi erkânlarımızın; kısacası bizi biz eden, inancımızın olmazsa olmazları üzerinde özünden uzak farklı yaklaşımlar ve uygulamalar görülmüştür.

3 – Yine yıllardır medyada ve kamuoyu önünde konuşanların inancımız üzerine bin bir çeşit tanımlamalar yaptığı ve Alevi-Bektaşiliğe uymayan elbiseler biçmeye çalıştığı görülmüştür.

Bu sorunların medya ve kamuoyu önünde tartışılmasının çözüme hiçbir katkı sağlamadığı açıktır. Dolayısıyla bu toplantılardaki amacımız sorunlarımızı önce gerçek muhatapları ile bir araya gelerek konuşmaktı. Çözümleri kendi içimizde aramaktı. İşte bu nedenlerle yapılan toplantıları medya ve kamuoyuna önceden duyurmadık.

Ancak gittiğimiz bölgelerde bizlere mihmandarlık yapan demokratik örgütlerimizin ilgili kurumları ve yöneticileri bu toplantılardan önceden haberdar edilmişlerdi.  Bizim arzu ve amacımız, herhangi bir demokratik kuruluşumuzun yanında görünmek değil, hepsine eşit mesafede durmaktır. İnançsal bağlamda kitlesel birliği, Serçeşme’de sağlamaya çabalamaktır.

Ülke genelinde belirlediğimiz bir takvimi izleyen bu toplantılarımız bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir. Çalışmalarımız belirli bir aşamaya geldiği zaman toplantılarımızın vardığı sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Aşk-ı muhabbetlerimle,

Veliyettin Hürrem Ulusoy

Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini

 


 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*