ULU OZANLAR GENEL BASIN BÜLTENİ

ULU OZANLAR GENEL BASIN BÜLTENİ

uluozanlar_logo.jpg

Dursun Gümüşoğlu

TRT Müzik’te tarih boyunca Anadolu Aleviliği ve Bektaşiliğin inanç yapısını derinden etkileyip, günümüze kadar da etkisini sürdüren ozanlarla ilgili yeni bir belgesel başlıyor.

“Ulu Ozanlar” adıyla yayınlanacak belgesel Pir Sultan, Şah Hatayi, Kul Himmet, Nesimi, Sıdkı Baba, Teslim Abdal ve Virani’nin hayatını, eserlerini, günümüze kadar ulaşmış belgeler, cönkler, deyişler ve nefeslerle anlatıyor.

Kimi zaman uzun yıllara, kimi zaman yüzyıllara direnerek günümüze kadar etkisini sürdüren ulu ozanlardan her biri, tek başına bir bölümde ele alınıyor.

Saz, semah, deyişler ve nefesler, uzman kişilerin anlatımı ve animasyonlarla desteklenen belgeselin yapımcılığını graffiti ve genel yönetmenliğini İbrahim Güldalı üstleniyor.

Türkiye’de bu konuda yapılmış en kapsamlı ilk belgesel olan “Ulu Ozanlar” yüzyılların eskitemediği Anadolu erenlerinin, sadece inanç değil sosyal yaşamdaki davranış biçimlerine yaptığı önemli etkiyi de ayrıntılı inceliyor.

Anadolu erenlerinin, Anadolu Alevileri ve Bektaşilerin şiir, sohbet toplantılarında, ayin-i cemlerde neden baş tâcı edildiği, düşüncelerin nasıl en güzel onların dizeleriyle hayat bulup, şekillendiği anlatıyor.

İlk bölümünde Şah Hatayi’nin ele alınacağı ve toplam yedi bölümden oluşan belgesel 15 Nisan 2010 Perşembe saat 13.00’te TRT Müzik’te başlayacak gece 02.00 de tekrarı gösterilecek.

ULU OZANLAR BELGESEL SERİSİ

USTA THM SANATÇILARINI  İZLEYİCİYLE BULUŞTURUYOR!

Her bölümde ayrı bir ulu ozanın hayatı, ögretisi ve eserlerinin ele alındığı seride; sözkonusu ulu ozanın temsilini günümüzün yeni nesil ozanları, başarılı thm sanatçıları yapıyor.

Bu sanatçılar;

HÜSEYİN&ALİ RIZA ALBAYRAK

MUHARREM TEMİZ

CENGİZ ÖZKAN

DERTLİ DİVANİ

ERDAL ERZİNCAN

TOLGA SAĞ

CAVİT MURTEZAOĞLU

GANİ PEKŞEN

ŞEMS U KAMER GRUBU

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*