MADIMAK OTELİ YENİLENDİ!

“Dağlar çiçek açar, Veysel dert açar.” Âşık Veysel

Murtaza Demir

 Gazetevatan’ın 1 Ekim tarihli haberine göre; “Madımak Oteli yenilenmiş ve Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi" adıyla, Sivaslılara hizmet vermeye başlamış.

Binanın asma katı, 0-6 yaş grubu çocuklar için, zemin kattaki bölüm ise 7-14 yaş arası çocuklar için düzenlenmiş. Bu merkezde, eğlenirken öğrenmek (?) hedefleniyormuş.” Sivaslı çocuklar; “bilimsel materyallerin ve oyuncakların olduğu bölümde kendilerini bekleyen sürprizlerle hoşça vakit geçiriyorlarmış.”

Resimde görüldüğü üzere Sivaslı çocukların “hoşça vakit geçirecekleri; eğlenirken öğrenecekleri” mekân, bedenimizi, sevdamızı, çocuklarımızı ve hayallerimizi yaktıkları Madımak Oteli…

Bir insan, hele de genç insan bu binada eğlenebilir mi; kültür merkezi değil, bir katliam merkezi olan Madımak’ta “hoşça vakit” geçirebilir mi?

Yazık değil mi bu çocuklara? Binanın gerçek hikâyesini vermek ve ibret alarak, insan olmalarını sağlamak yerine, çocukları kullanarak binanın geçmişini “meşrulaştırmaya-yakan “ağabeyleri” aklanmaya,” çalışmak, o yavrulara; “eğlendiklerini, hoşça vakit geçirdiklerini” öğretip basının karşısına çıkarmak, nasıl bir aklın ürünüdür; nasıl bir ruh halidir?

İnsanoğlunun şahit olduğu en acı dramlardan biri, çocuklarına eğlence mekânı olarak düzenledikleri bu binada yaşandı. Bu yüzden ülkemizin aydınlık yüzünü ve vicdanını temsil eden yüz binlerce insan, her yıl buraya gelip, binaya dokunulmamasını, katliamın izlerinin ve duvarlara sinen feryatlarımızın silinmemesini; kamulaştırıldıktan sonra “Utanç Müzesi” ilan edilip, korunmasını istediler.

Ama bunlar, “kör parmağım gözüne” dercesine, Madımak’ı “eğlence merkezi” yapıp, katil ağabeylerinin isimlerini mağdurlar listesinin en başına yazdılar. Katliama seyirci kalmanın, perde gerisini yönlendirmenin ötesinde bizzat müdahil olan, Madımak’a kibrit çakan canilerden daha fazla suçlu olan bu anlayış, bizi duymadı bile… Binayı satın aldı, dayadı, döşedi ve çocuklarına “eğlence merkezi” yaptı!

Dünyanın bütün medeni ülkelerinde bu tür katliamlarının izleri kapatılmaz ki, insanlık ders çıkarsın… Biz de bunu istedik: insanlar bu binaya, burada yaşanan vahşete, yakılanlardan geri kalanlara; örneğin seksene yakın eser ortaya koyan Asım Bezirci ağabeyin kitaplarına, 9 yaşındayken yakılan Koray’ın sazına, aydınların, şairlerin, üniversite öğrencilerinin pırıl pırıl hayallerine baksın, ibret alsın, utansın ki, bir daha böyle katliamlar yaşanmasın!

Ama hayır; “Alevi Çalıştayı” diyerek, onlarca talebimizin içinden bu konuyu cımbızla çektiler, binayı kamulaştırıp, cilalayıp, katliamı unutturmak isteyenlerin, katliam üzerinden bakan, milletvekili, bürokrat, işadamı olanların ve siyasi ranta çevirenlerin kullanımına sundular.

Yetmedi; şimdi de manevi işkence ediyorlar!

Böylece, bu suça ortak olanların empati yapmalarını, yüzleşmelerini, onun ağır vebalini hafifletmek gibi insana yakışan bir şansı da ilelebet kaçırmış oldular. Bir kez daha anladık ki, çelişkilerden ve düşmanlıklardan beslenen, piyonlar kullanan ve hep bir “iç düşman” peşinde olan feodal devlet olgusu, barışa izin vermiyor, vermeyecek… 

Piyonlar utanıyorlar mıydı? Hayır! Utanmıyor; övünüyor, “şimdi olsa yine yakarız” diyorlardı! Devleti ele geçirenler, insan yakan piyonların üzülmelerine, insani duygu kazanmalarına, empati yapmalarına ve yaranın kabuk bağlamasını sağlayacak adım atılmasına izin vermiyorlardı. Muhtemeldir ki, bu zavallı piyonlar, zamanı gelince yeniden, yeniden kullanılacaklar, öldürecekler, kıyacaklardı…

Katliamın binadaki izlerini silmelerinin başka nedenleri de olmalıydı… Madımak Otelini yakanlar, Pir Sultan Abdal’ı asanların ve ’78 katliamında kullanılan piyonların çocukları mıydı? Elbette bilemeyiz ama bilinen şu ki, Pir Sultan Abdal’ın asılmasından sonra kızı Sanem tarafından söylenen “Kanlı Sivas” şiiri, Şehir’in “kanlı” imajını, 2 Temmuz 1993 katliamından sonra iyice pekiştiriyor, bu imaj, dip sarsıntıları gibi dalga dalga bütün dünyada yayılıyordu. 

Madımak Otelinin yanmış halini görmek, resmini çekmek, tepki göstermek üzere sıradan insanlar Sivas’a geliyor, binanın yanmış haline bakıp; “lanet olsun bunu yapanlara; koruyan, savunan, saklayan, yardım edenlere” diyerek yıl boyu lanet okuyorlar ve bu yüzden Otel çevresinde sık sık tartışmalar yaşanıyordu. Bina o haliyle kaldığı sürece, ne kadar inkâr ederlerse etsinler, cinayetin izleri ve unsurları açıkta kalmış oluyor ve bu unsurlar, inkârcı katillerin “gerekçelerini” paçavraya çeviriyordu. Bir bakıma “suçüstü” hissine kapılıyorlardı.  

Binaya kazınan ve hangi cilayı-boyayı sürerseniz sürün asla çıkmayacak olan çığlıklarımız her geçen gün, daha da artıyordu: siz yaktınız! Siz, siz, siz, siz…

Önce bedenlerimize, geleceğimize, hayallerimize sonra da anılarımıza ve feryatlarımıza kıyanlar, bu durum karşısında ne hissettiğimizi, nasıl bir tepki vereceğimizi düşünmüşler midir? Yakılanların, yakınlarının, bedeninin yarısı yanık ve katliamın travmasıyla yaşamaya mahkûm edilenlerin duygu dünyalarını hesaba katmışlar mıdır? Duvarlardaki çığlıklarımızı kazıtan, boyatan, cilalatan ve sonra çocuklarına “eğlence merkezi” yapanlarda en ufak bir adalet ve insanlık duygusu var mıdır?

Kendimi işkence altında hissediyorum ve bu duyguları taşıyan binlerce insan tanıyorum: o binada katliama dair (siz “olay” diyorsunuz) bir köşe oluşturdunuz. O köşeye; Otele benzin getirip, kibrit çakan katillerle, şehitlerimizi aynı ölçüde “mağdur” sayarak, katillerin ismini, hem de listenin en başına yazdınız!

Kültür Bakanı, Devlet Bakanı, Vali… Yetkili olan her kim ise; insanlık adına, sizden rica ediyorum: hiç değilse acılarımıza ve anılarımıza saygılı olun; Hace Bektaş Veli, Mevlana, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Aşık Ruhsati ve 35 şehidimizin ismini oradan silin!!!

Hiç değilse değerlerimizi rahat bırakın; ecdadımızın kemiklerini sızlatmayın; dokunmayın, kirletmeyin!

Sivas’ınız da, binanız da, merkeziniz de, katilleriniz de sizin olsun!

Gölge etmeyin!

Noolur… 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*