Kuşatılmış Bir İnancın Tarihi / Alevilik

Kuşatılmış Bir İnancın Tarihi / Alevilik

Kuşatılmış Bir İnancın Tarihi / Alevilik Dinsel özgürlüklerin ve inanç çatışmaların gündemi sıkça işgal ettiği bir süreçte, PSAKD kurucusu ve eski genel başkanı Murtaza Demir oldukça değerli bir çalışmasını okurlarla buluşturuyor.

kusatilmis-alevilik.jpgBu eserle, Aleviliğin, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda oynadığı rol; zaman içerisinde Bizans etkisine ve Sünnileşmeye maruz kalan Türkmen devletinin evrimi; devleti var eden ve bu uğurda onlarca savaşa giren Türk halkının uğradığı ihanet ve ardından gelen baskı, katliam ve savaşları okurken, ister istemez günümüzde sürmekte olan bu kuşatmanın tarihsel kökenlerine ineceksiniz.

Elinizdeki eser, Alevilik konusunda tanınmış bir düşünce ve eylem adamı olan Murtaza Demir’in 7 yıllık araştırma ve saha çalışmaları sonunda ortaya çıkarılmış, oldukça kıymetli bilgi ve tanıklıklar içeren bir eserdir. Demir’in çalışması, geçmişten beri yaşanan ve günümüzde hâlâ çözülemeyen sorunlar ve tartışmalar konusunda oldukça kıymetli fikirler içermekte, okuyucuya detayları fazla bilinmeyen ya da çarpıtılan bir tarih hakkında farklı bilgiler sunmaktadır.

*  Binbir Bacalı Banaz’ı Kim, Neden Yerle bir Etmiştir?
*  Kırk bin Kızılbaşın Katledilişi Hangi Dönem Meydana Gelmiştir?
*  Ede Balı İsmi Neden Edebali Yapıldı?
*  Osmanlı bir Devşirme İmparatorluğu mudur?
*  Otman Baba’dan Fatih Dönemine Neler Değişmiştir?
*  Türkmen, İslam Dinini Bilerek ve İsteyerek mi Seçmiştir?
*  Aleviliğe Karşı Dün ve Bugün Alınan "Tedbirler" Nelerdir?
*  Safevi Kızılbaş Devletinin Amaçları Nelerdi?
*  İhanete Uğrayan Alevilerin Ayaklanmaları Nasıl Bastırıldı?
*  Aleviliğin Güncel Sorunları ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Bu ve buna benzer birçok soru ve yanıtlarını bu değerli eserde bulacak, Aleviliğin resmi olmayan tarihini okudukça, günümüzde hâlâ bir kuşatmanın içinde yaşamakta olan Aleviliğin düşünsel ve toplumsal dinamikleri hakkında önemli bilgiler edineceksiniz

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*