Serçeşme Postnişini Veliyettin Ulusoy Efendi’nin Mersin Cemevi Konuşması

HACI BEKTAŞ VELİ DERGAHI SERÇEŞME’NİN YENİDEN YAPILANMA ÖNERİLERİ

Bu gün tüm Alevi- Bektaşi ocaklarının ve Babağan Kolu’nun yeniden bir çatı altında
Örgütlenmesi birliğimiz açısından son derece önem arz etmektedir.

Geçmişte olduğu gibi bugün de Serçeşme’de Pir Hacı Bektaş Veli Dergahı’nın manevi önderliğinde, bu birliğin sağlanması Hünkarın dediği gibi “ BİR OLMAK, İRİ OLMAK, DİRİ OLMAK “ için hep birlikte çaba sarf etmeliyiz. Dedegan, Babagan ve Çelebi koluna mensup dede va babaların; zakir, rehber gibi hizmet sahiplerinin bir araya geldiği bu toplantılar umarız birliğimize hizmet eder.

Birlikteliğimizin neden sağlanması ve yapmamız gerekenler hakkında naçizane görüşlerimiz şunlardır:

1-    Kurumsallaşmak için profesyonel adımlar atmalıyız.
Çünkü;
a)    Çalışma ve hizmetlerimizi sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için; Dede, Ana, Baba, Zakir eğitiminin organizasyonu sağlamalıyız.
b)    İnancımızın olmazsa olmazı Cemlerimizi dışarıdan tehditlere karşı “ yol bir sürek bin bir “ anlayışını da unutmadan özüne yaraşır bir şekilde yapılandırmalıyız.
c)    Cenaze ve lokma hizmetlerinin yolumuzun kurallarına göre yapılmasını sağlamalıyız.
d)    Aleviliğe dair bilimsel çalışmaları finanse etmeliyiz. Bilimsel ve eğitsel akademik çalışmalarımızın merkezi bir yapıya kavuşmasını sağlamalıyız. Üniversitelerde kürsüler, enstitüler oluşturmalıyız.
e)    Gençliğimize kurumlarımız içinde kendilerini ifade edeceği, yol ve inancımızı öğrenmeleri için istedikleri alanlarda çalışma imkanları sunmalıyız.
2-    Alevi Kültür ve sanat insanlarımızın, kurumlarımıza desteklerini kazanmak ve onların eserleri birlikte korumak hedeflenmeli. Ayrıca, en büyük mirasımız olan ve içinde tüm özelliklerimizi barındıran kültür ve sanatımızı, evrensel kültür sanatlarla buluşturacak projeler yaratmalıyız.
3-    Medya ve iletişim çalışmalarımızı, bir yapıya kavuşturarak, medya araçlarını etkin kullanarak; kurumsal, sosyal, siyasal, bilimsel ve inançsal açılımlarımızın önünü açmalıyız.
4-    Diplomatik ilişkilerde ve dışa açılımda girişimci olmalıyız.
5-    Alevilerin demokrasi ve siyasal talepleri için mücadele etmeliyiz.

Yeniden yapılanma, kurumsallaşma sonucunda Aleviler; Saygın ve yeterli mekanlara sahip olan, Mürşidine, Rehberine ve yoluna sahip çıkan, bilinçli ve kimlikli bir gençliğe sahip olan, Siyasette, ekonomide, medyada yeri olan, Akademisyenlerine imkanlar sunan, sanatçılarına sahip çıkan, evrensel değerlerle buluşan, dünya halklarının gözdesi bir toplum olacaktır.
Gerçekler yardımcımız, Hızır Yoldaşımız olsun.

Veliyettin Ulusoy
Serçeşme Postnişi

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*