“Sıvas Katliamı’nı unutmayacağız, unutturmayacağız”

“Sıvas Katliamı’nı unutmayacağız, unutturmayacağız”


Sıvas Katliamı’nın yıldönümü yaklaşırken, yaşanan büyük acı ilk günkü sıcaklığıyla yürekleri yakmaya devam ediyor. Gerici, şeriatçı güçler tarafından hunharca ve insanlık dışı bir şekilde öldürülen aydınlar için düzenlenecek olan anma törenlerinin yurdun dört bir yanında düzenleneceği Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş tarafından açıklandı.

Damla Yılmazkaya Cumhuriyet Haber Portalı- sivas_katliami.jpg
Bundan 16 yıl önce Sıvas’a Kültür Şenliği ve Pir Sultan Abdal’ı anmak amacıyla gitmişlerdi. Madımak Oteli, o günlerde hiç ağrılamadığı kadar değerli misafire ev sahipliği yapıyordu. Büyük bir hoşgörü ve aydınlık taşıyan insanlar Pir Sultan Abdal’ı anmak için bir araya gelmişlerdi. Fakat içlerinde büyük bir öfke taşıyan gericiler Sıvas’ta yaşanan bu aydınlığı kaldıramadılar. Ve hain planlarıyla 35’i de birbirinden aydın insanı hunharca öldürdüler….

İşte Türkiye tarihinin en kanlı ve en karanlık izlerinden biri olan 2 Temmuz’un yıldönümü yaklaşırken Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Fevzi Gümüş konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada tüm Türkiye’yi bir olmaya çağırdı. "Sıvas Katliamı unutulmayacak, unutturulmayacaktır" diyen Gümüş, Madımak Olayı’nı şu şekilde anlattı; "2 Temmuz 1993 yılında Sıvas’a Kültür Şenliği ve Pir Sultan Abdal’ı anmak amacı ile giden şair, yazar, sanatçı ve semah yürüyen canlarımız önceden planlanmış, gerici, şeriatçı güçler tarafından Madımak Oteli’nde abluka altına alındılar. “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” diyerek ve cumhuriyetimizin temel değerlerine saldırmak sureti ile canlarımızı göz göre göre yakıldılar. Bu katliam, televizyonlarda sekiz saat boyunca canlı olarak yayınlandı. Devletin güvenlik kuvvetleri, saldırgan gerici, şeriatçı güçlere yerinde ve zamanında gerekli müdahaleleri ve engellemeleri yapmayarak canlarımızın yakılmasına seyirci kaldılar. Dünya tarihinde eşi ve benzeri görülmemiş bu katliam, Türkiye Cumhuriyeti’nde ve dünyada insan hakları ve temel özgürlüklerden yana olan, inanç ve ibadet özgürlüğünü temel bir insan hakları ilkesi sayan inancı ve felsefesi düşüncesi ne olursa olsun her insanın vicdanını yaraladı."

"Katliam halkımızın ruhunda ve bedeninde giderilmesi imkânsız travmalara yol açtı" ifadesini kullanan Fevzi Gümüş, "Madımak Oteli’ne saldırarak canlarımızı yakan faillerin bir kısmı yakalanmış, yargılanıp cezalara çarptırılmış iken, failleri bir kısmı da yakalan(a)mamış, yeterince takip dahi edilmemiştir.
Madımak Oteli’nde, Cumhuriyete ve onun savunucularına karşı gerici ve şeriatçı güçlerce gerçekleştirilen katliamın bir kez daha yaşanmaması için, insanlık tarihine yazılması ve insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmesi, hafızalardan silinmemesi gerekmektedir. Bu katliamın yaşandığı sırada devlet güçlerinin müdahale etmemesi ve asıl katillerin bugüne kadar yakalanmaması devleti zan altında bırakmıştır" dedi.

Madımak Oteli’nin müze olması yönündeki talepleri görmezden gelinen ve yıllardır bu isteklerini dile getirenler adınan da konuşan Gümüş, "Madımak Oteli satın alınarak kamulaştırılmalı, otelin müze olması yönünde gerekli çalışmaları hemen yapılmalıdır. Böyle bir girişim, insanlarımız arasında düşmanlıkları arttırmaz. Gerçekle yüzlemek ve insanlık suçlarını birlikte mahkûm etmek, farklı kültürleri, inançları, kimlikleri daha da yakınlaştırır.
Hiç şüphe yok ki Madımak Müze olmalıdır, olacaktır. Bu talep sadece Alevilerin talebi değildir. Bu talep çağdaşlıktan ve laiklikten yana olan tüm kesimlerin ve insanlığın vicdanına ait bir sestir. Bu talep, emperyalizme, faşizme, gericiliğe, cinsiyet ayrımcılığına, faili meçhullere, haksız gözaltılara, IMF ve Dünya Bankası politikalarına, özelleştirmelere, neoliberal politikalara karşı bağımsızlık, emek, demokrasi, barış, halkların kardeşliği, insan hakları, eşitlik, özgürlük mücadelesi veren herkesin talebidir. Bu talep, her türden sömürüyü devam ettirmek için dini ve etnik köken ayrılıklarını kullanan ırkçı ve gerici çevrelere karşı direnen herkesin talebidir.
Bu talep, karanlığa karşı aydınlığı savunanların talebidir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm topluma sesleniyor ve diyoruz ki: Bu utancı daha fazla büyütmeyelim, vicdanları sızlatmayalım, Madımak Oteli Müze olsun…
Ve, birgün karanlıklar aydınlığa kavuşuncaya, Sıvas, Maraş, Gazi, Ümraniye, 1 Mayıs katliamlarını planlayanların gerçek yüzleri ortaya çıkıncaya kadar bu Pir Sultan direnişi de bu talep de sürecektir.
Ve o güne kadar;
Sıvas Katliamı unutulmayacak, unutturulmayacaktır. Her yıl olduğu gibi bu yılda Sıvas’ta Madımak Oteli’nin önünde olacağız. Ankara’da ‘da Kolej, İstanbul’da Kadıköy, İzmir’de Gündoğdu, Burhaniye’de Cumhuriyet Meydanı’nda, Bursa’da ise Kent Müzesi önünde buluşacağız.
Başta Pir Sultan Abdal örgütlülüğü olmak üzere Alevi kurumları ve demokratik kurumlarla birlikte "Madımak müze olacak" talebi ile tüm yurtta sokaklarda olacağız" açıklamasında bulundu.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*