Madımak’taki iğrendiren kebapçı taşındı

Madımak’taki iğrendiren kebapçı taşındı

 BEHZAT MİSER

ANKARA – Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te 37 kişinin ölümüne sahne olan Madımak Oteli’nin altındaki et lokantası sonunda taşındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, burayı bakanlığın mağazası yaparken, bir bölümünü de kitapçı haline getirecek.
Kültür ve Turizm Bakanın Ertuğrul Günay, Alevi örgütlerinin ‘utanç müzesi’ olması için girişim başlattığı ve ‘temel Alevi isteklerinden’ biri olan Madımak Oteli’nin altında et lokantası olmasını, “Otelin altında kebapçı olmasından iğreniyorum” diye nitelemişti. Kebapçıya taşınması için valilik ve belediye devreye girmesini ardından, işletme sahibine yer gösterildi. Lokanta çalışanları dün akşam eşyaları taşımaya başladı. Kebapçının yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün (DÖSİM) mağazası açılacak. Mağazada hediyelik eşya, el sanatları ürünleri, kitap ve çiçek satışı yapılacak. Bakan Ertuğrul Günay, Radikal’e “İçinde orada yitirdiklerimizin anısını yaşatacağız; bir anı evi olsun diye düşünüyoruz. Yaşadığımız acı olayları unutturmamaya çalışacağız” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş ise, otelin müze olmasında ısrarlı. Gümüş, şöyle konuştu: “Bu kara leke, AKP iktidarının müze için verilen kanun teklifini reddetmesiyle, dahası Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ın, kütüphane ya da çiçekçi açılması veya binanın müzeye dönüştürülmesi tekliflerine karşı ‘Pişmiş aşa soğuk su katılmaz’ cevabı ile daha da büyümüştü. Türkiye, bu utancı temizlemek, geleceğini de aydınlatmak zorundadır. Bunun çözümü ise, Madımak’ın müzeye dönüştürülmesi, katliamın gerçek faillerinin bulunması ve Alevilerden özür dilenmesidir.”

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*