Suikast planı yapanın başına dünyayı yıkarız

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Gümüş, ABF Genel Başkanı Ali Balkız ile ABF Genel Sekreteri ve eski PSAKD Genel Başkanı Kazım Genç’e yönelik suikast haberleri ile ilgili olarak, “Suikast defterlerine örgütlerimizin liderlerini yazanlar bilmelidirler ki, böyle bir durum karşısında dünyayı başlarına yıkarız” dedi

Gümüş, Balkız ve Genç’le birlikte dün düzenlediği basın toplantısında, Ergenekon operasyonu çerçevesinde suikast düzenlenecek isimler arasında Alevi örgüt yöneticilerinin adlarının yer almasını değerlendirdi.

Çizgilerinin “karanlık güçleri” rahatsız ettiğini belirten Gümüş, şöyle konuştu:
“Bugün Susurluk’ta patlayan cerahatin Ergenekon üzerinden sağa sola bulaştırılmak istendiği bir evreden geçiyoruz. Devletin görevi, her yurttaşının ve bu arada Alevilerin de rahat uyumasını sağlamak olmalıdır. İki genel başkanımızın isimleri deşifre edilmeden tedbirler alınmalıydı.

Suikastı planlayanların ve tetikçilerin listesinin açıklanması gerekirken, suikast yapılacaklar listesindeki diğer isimler saklı tutularak, yöneticilerimizin isimlerinin deşifre edilmesi kirli bir oyunun oynandığını ortaya koyuyor.”

‘Sürpriz, ama doğal’
Balkız da, listede adını görünce hissettiklerini, “Bir yanıyla sürpriz, bir yanıyla çok doğal. Alevi hareketi, barış, kardeşlik, insan hakları, laiklik ve demokrasi adına ne gerekiyorsa onu arzu eden bir çizgiyi sürdürmüştür. ‘Bizi kim, niye ölüm listesine aldı’ diye düşündüğümüzde işte tam da bunun için diyebiliyoruz” sözleriyle anlattı.

Milliyet

 

Demokratik Alevi hareketine gözdağı’
Alevi dernekleri Ali Balkız ve Kazım Genç’in suikast düzenlenecek isimler arasında yer almasına tepki gösterdiler
Ergenekon Operasyonu çerçevesinde, adları “suikast düzenlenecekler” arasında geçen Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız ve ABF Genel Sekreteri Kazım Genç’e ortak basın toplantısı ile sahip çıkan Aleviler, olayı “Alevi toplumuna gözdağı” olarak nitelendirerek, “mücadeleden asla vazgeçmeyecekleri, ” mesajını verdiler.
Mülkiyeliler Birliği Toplantı Salonu’nda dün biraraya gelen Alevi örgütleri, köy ve yöre dernekleri temsilcileri, emek ve demokrasi güçleri ile aydın ve sanatçılar Balkız ve Genç’e sahip çıktılar. Katılımcılar adına açıklamayı yapan PSAKD Genel Başkanı Fevzi Gümüş, “Daha fazla demokrasi için mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz” dedi.
Gümüş: ‘Tesadüf değil’
İki örgüt başkanının adlarının ifşa edildiğine değinen Gümüş, “devletin içine sinmiş çetelerin, demokratikleşme ve özgürleşme yanlısı muhalif güçleri sindirme yöntemlerinden biri” olarak suikast planlarının kullanılmasına yabancı olmadıklarını söyledi. “Bugün iktidarı ele geçirmek isteyen güçlerle, iktidarı paylaşmak istemeyen güçler arasında süren mücadelenin Ergenekon Operasyonu denilen aşamasında, suikast düzenlenecek olanlar arasında örgütlerimizin önderlerinin adının geçmiş olması tesadüf değildir” diyen Gümüş, “Alevi Bektaşi hareketinin son yıllarda, hiçbir gücün etkisinde kalmadan ve esas olarak devleti demokratikleşmeye davet eden çizgisini sürdürdüğünü” hatırlattı.
Bugüne kadar katliam ve cinayetlere gösterilen tepkilerin cinayet günüyle sınırlı kaldığının bilinciyle, “artık tarihi unutturmak istemediklerini” kaydeden Gümüş, “Çünkü unutmak, yalnızca bizim yenilgimiz anlamına gelmez; insanlığın da yenilgisidir” dedi.
‘Çizgimiz karanlık güçleri
rahatsız etmiş’
“Anlaşılıyor ki, bu çizgimiz, karanlık güçleri rahatsız etmiş” diyen Gümüş, bu ülkede daha fazla demokrasi, özgürlük, daha fazla ışık istediklerini söyledi. “Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi bir yanıyla muhaliflerden kurtulmanın tarihiyken, diğer yanıyla çetelerin, devlet içine çöreklenme tarihi” olduğunu da söyleyen Gümüş, “Bu ülke ‘bin operasyonu’ yaptık diyeni de, ‘çok şükür vatandaşımıza bir şey olmadı’ diyeni de ‘bana milliyetçiler cinayet işliyor dedirtemezsiniz’ diyeni de gördü” dedi. “Susurluk’ta patlayan cerahatin Ergenekon üzerinden sağa sola bulaştırılmak istendiği bir evreden geçtiklerini” kaydeden Gümüş, buna rağmen çizgilerinden, mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. Gümüş, Ali Balkız’ın “Emekli tuğgeneral” diye medyaya servis edildiğini de belirterek, “Bu doğru değil. Emekli eğitimci” dedi.
‘Alevi hareketi sahipsiz değil’
Suikast planlayanların ve tetikçilerin listesinin açıklanması gerekirken, suikast yapılacaklar listesindeki diğer isimler saklı tutularak, sadece iki örgüt yöneticilerinin isimlerinin deşifre edildiğini belirten Gümüş, bunun “kirli bir oyun oynandığını da ortaya koyduğunu” söyledi. Suikast defterlerine örgütlerinin liderlerini yazanların, “böyle bir durum karşısında dünyayı başlarına yıkacaklarını” bilmelerini isteyen Gümüş, “Hiç kimse demokratik Alevi hareketini sahipsiz sanmasın” dedi. Gümüş devletin, bu tetikçi timleri ve yöneticilerini tespit edip, yakalamak ve kamuoyu ile paylaşmak zorunda olduğunu hatırlattı. Gümüş Alevi hareketinin, “mücadeleye devam edeceğini ve asla ve asla bu tehditlere papuç bırakmayacağını” sözlerine ekledi.
Aydın ve Sanatçı Girişimi adına konuşan Şair Ahmet Telli; aydınları sahipsiz bırakmayacaklarını, haksızlığın karşısında olmayı sürdüreceklerini, çeteleri ortaya çıkaran kesimin de yanında olmayacaklarını ifade etti.
(Ankara/EVRENSEL)

Ne hissettiler
“İsimlerini listede duyunca ne hissettiklerinin” sorulması üzerine Balkız, “sürpriz olmadı desem doğru olmaz. Tam bir sürpriz oldu” dedi. Bir yanıyla “sürpriz” bir yanıyla “doğal” olduğunu belirten Alevi hareketinin barış, özgürlük, kardeşlik, laiklik, demokrasi, insan hakları temelinde yükselişe geçtiği döneme işaret ederek, “Bunları savunurken sizi kim, niye ölüm listelerine alsın ki” diyen Balkız ekledi; “işte tam da bunun için…” Balkız, gözdağı verilmek istenenin, sözcüsü oldukları toplum olduğunun altını çizdi.
Listede ismi geçen Kazım Genç de “böyle bir liste var mı?” sorusunu yönelterek, böyle bir listenin olmadığını ama isimlerinin deşifre edilmesini “sindirme operasyonunun bir parçası” olarak nitelendiren Genç, yapılmak istenenin, giderek sesini daha fazla yükselten Alevi toplumunu sindirmek, susturmak olduğunu ifade etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*