Açılım’ın finansörü kim?

Birgün   

22/12/2007
‘Açılım’ın finansörü kim?   
 
EVRİN GÜVENDİK ANKARA

Temmuz seçimlerinin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanları arasında bulunan Alevi kökenli milletvekili Reha Çamuroğlu’nun organize ettiği "Alevilerin iftar yemeği"ne Başbakan Erdoğan ve bakanların katılacak olmasına yönelik tepkiler artıyor. Yeni yılın ilk günlerinde Bilkent Otel’de düzenlenecek yemeğe bazı Alevi örgütlerin katılacak olmasına rağmen, eleştiriler "AKP siyasi şov yapıyor" görüşünde birleşiyor.

İftar yemeğine Erdoğan ve bakanların yanı sıra bin kadar davetlinin katılması bekleniyor. Yemeğe Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılması bekleniyordu ancak Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Gül’ün Alevilerin iftar yemeğine katılmayacağı açıklandı. Muharrem İftarının organizasyonunda Cemevleri Birliği Federasyonu da yer alıyor.

Bilkent Otel’de düzenlenecek yemeğe karşı çıkan Alevi Araştırmaları Merkezi Başkanı Ali Yıldırım, iftar yemeğinin "Alevileri kırmızı çizgilerinden vazgeçirmeyi" hedeflediğini belirterek "Tümüyle Alevileri cumhuriyetçi, laiklik demokrasi çizgilerinden geri döndürmeye yönelik bir komplo" olarak değerlendirdi ve yemeğe katılmayacaklarını bildirdi.

‘KATILACAK KURULUŞLAR AÇIKLANSIN’

11 Ocak’ta yapılacak yemeğe ilişkin tartışmalar devam ederken, Alevi örgütleri arasında da "yemeği kim finanse ediyor?" tartışması yaşanmaya başlandı. Kulislerde yemeğin toplam 25 bin avro-ya mal olacağı ve bunun da Alevilere yönelik yayın yapan bir televizyon kanalını destekleyen Alevi kökenli bir işadamı tarafından karşılanacağı iddiaları konuşuluyor.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ise Muharrem iftarını 200 Alevi kuruluşunun desteklendiğinin belirtildiğini hatırlatarak bu kuruluşların henüz açıklanamadığına dikkat çekti. Konfederasyon, hem yemeğin finansörünün hem de katılacak kuruluşların açıklanmasını istedi.
 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*