Adıyaman’da Alevi Evlerine İşaret

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Adıyaman’da Aleviler’in yaşadığı evlerin işaretlendiğini açıkladı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adıyaman Şubesi de olayı doğruladı. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken Vali Ramazan Sodan, “Çocuklar yapmış olabilir” dedi.

Cumhuriyet

Ankara/ Malatya- CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Adıyaman’da Alevi ve Kürtler’in yoğun olarak yaşadığı Karapınar Mahallesi’nde 45 evin duvarına 26 Şubat gecesi birbirine benzemeyen anlamsız yazıların yazıldığını belirtti. Mahalle halkının korku içinde geceleri nöbet tutmaya başladığını ifade eden Fırat, “Emniyet müdürü olayın planlı bir şey olmadığını, çocuklar tarafından yapılmış olabileceğini belirtti. Hatta yazıların satanist işaretlere benzer olduğunu bunun münferit bir olay olduğunu ifade etti. Buna karşın istihbarat çalışmalarının yapıldığını söyledi. CHP il ve ilçe başkanlığı buradaki işaretleri belgelediler. O bölgede ağırlıklı olarak Kürt ve Alevi yurttaşlar yaşadığı için, tarihimizde yaşanan kötü örnekler olduğu için – Maraş katliamı gibi – Adıyaman’da da bir ön provakasyon mu var diye endişelendik” dedi. CHP’li Aygün ise “Bu ülkenin ana muhalefet partisinin genel başkanının dini inancını seçimlerde başbakan tarafından hakaret konusu edilmesi, daha birkaç gün evvet Hocalı katliamı mitinginde Ermeniler’e hakaret edilen bir mitingte bakanın konuşma yapması, Başbakanın dindar nesili yetiştirmeyi kafaya takması bu provakasyonun zeminini hazırlamıştır. Bu nedenle hükümet kendine çeki düzen vermeli. Adıyaman Emniyeti olayın münferit olarak tanımlamayıp gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışmalıdır” diye konuştu.

İşaretlerin hepsi birbirinden farklı

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Adıyaman Şubesi Başkanı Mahmut Yapıcı, kentte Alevi evlerinin işaretlendiği haberlerini doğruladı. Yapıcı, “Emniyet amiri ile birlikte toplamda 45 evin üzerinde işaret tespit ettik. Bu evlerde yaşayan herkes Alevi kökenli. Valilik ve Emniyet olayı soruşturuyor. Biz ise takipteyiz. 45 aileden imza topladık, yarın (bugün) savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Evlerin üzerlerindeki işaretlerin hepsi birbirinden farklı” dedi.

Valilik Sodan: Çocuklar yapmış olabilir

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, gelişmeler üzerine makamında Emniyet Müdürü Mehmet Bilici ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Sodan,“Karapınar Mahallesi’nde vatandaşlarımızın bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf, rakam ve çizgiye benzeyen keçeli kalemle yazılar yazılmış. Emniyetimiz bunları tespit etti. Bu bir çocuk tarafından veya provokasyon olarak da yazılmış olabilir. Biz bunun takipçisiyiz. Rastgele çizilmiştir. Son yapılan tespitlere göre 25 tane evimizin kapılarına ve duvarlarına çizilmiştir. Bu olayı çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu. Kentteki birlik ve beraberliğin devam ettiğini belirten Sodan, “İlimizde yakın tarihte de geçmişte de herhangi bir kavga ve huzursuzluk olmadı. Sorunu çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Başsavcılık: Titizlikle araştırıyoruz

Cumhuriyet’in ulaştığı Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Büyükkaramuklu, konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıklayarak “Olayı inceliyoruz, titizlikle araştırıyoruz” dedi

Geçmez: ayrımcılık körümleniyor

Yazılı bir açıklama yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise “AKP’nin bir yandan Suriye için sürdürdüğü mezhep ayrımcımcılığına dayalı açıklamaları ve politikaları, bir yandan da bizzat bir bakanının yer aldığı, neo milliyetçi mitingleriyle bir iç savaşında işaret fişeğini yakıyor. Erdoğan’ın söylediklerini kendine görev bilen bir güruhta Adıyaman’da Alevilerin yaşadığı evleri işaretliyor. Bu neyin hazırlığı? Biz bunu Maraşlar’dan, Çorumlar’dan biliyoruz. Herkesi duyarlılığa davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

Maraş katliamını anımsattı

19 -26 Aralık 1978’de Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve resmi verilere göre 100’ü aşkın insanın öldürüldüğü katliamda, katliam öncesi Alevi ve solcuların yaşadığı evler işaretlenmişti. Adıyaman’da  ortaya atılan bu iddia, Maraş Katliamı’nı anımsattı.

29 Şubat 2012

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*