Alevi Öğretmene İnanılmaz Hakaretler!

Alevi öğretmene inanılmaz hakaretler!

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bir dersanede Alevi ve Kürt olduğu için inanılmaz hakaretlere maruz kalan Taylan öğretmen, bu durumu şikayet ettiği içinse aynı dersane yönetimi tarafından mahkemeye verildi!

ANKA

Ankara- CHP’li Aykan Erdemir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Bursa İnegöl’de özel bir dershanede çalışan Alevi öğretmene, birlikte çalıştığı diğer öğretmenlerin “Tunceliler şerefsiz oluyor, Alevi ve Kürt oldukları için isyan ediyorlar”, “Alevi ve Şiilerin hepsi sapık” sözleriyle nefret ve ayrımcı söz ve davranışlarda bulunduğunu, işyeri müdürünün de “Alevi bir öğretmen ile aynı ortamda çalışmanın günahını artık taşımak istemediği” gerekçesiyle bu öğretmenin görevine son verdiğini ileri sürdü. Bu yaşanan durumun nefret söylemini siyasetin bir aracı yapan ve kindar nesil yetiştirme çabası içinde olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın iktidarında şaşırtıcı olmadığını söyleyen Erdemir, asıl şaşırtıcı olanın ise bu öğretmenin yargı sürecinde yaşadıkları olduğunu ifade etti.

Alevi öğretmenin Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi gönderdiğini, bunun üzerine dershane şubesine “kınama” cezası verildiğini anlatan Erdemir, savcılığa yapılan başvuruda ise “kovuşturmaya yer yok” kararı çıktığını kaydetti.

Söz konusu dershane yönetiminin olayın basına yansıması gerekçesiyle öğretmene 5’er bin liralık iki ayrı tazminat davası açtığını anlatan Erdemir, bunun “bir kişinin ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle yaptığı şikayet sonrası kötü bir davranışla karşılaşması veya farklı muamele görmesi” anlamına gelen sistematik bir “mağdurlaşma” süreci olduğunu ileri sürdü.

Tazminat davasını açan dershaneyi Alevi öğretmenden özür dilemeye ve davayı geri çekmeye çağıran Erdemir, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i de eğitim kurumlarında sıklıkla yaşanan ayrımcılık, nefret söylemi ve ötekileştirme süreçleriyle kararlılıkla mücadele için gerekli önlemleri almaya davet etti.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ı da nefreti ve ayrımcılığı körükleyecek eylem ve söylemlerden uzak durmaya çağıran Erdemir, “Sekiz yıldır sürüncemede kalan Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu’nu, Ulusal İnsan Hakları Kurumunu hayata geçirmeye ve Nefret Suçları Yasası’nı biran önce TBMM’nin gündemine getirmeye” davet etti.

“İçişleri Bakanı olayı örten bir tavır içinde”

Erdemir, Adıyaman’da Alevilerin evlerinin çocuklar tarafından işaretlenmiş olabileceğiyle ilgili İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in açıklamasının sorulması üzerine de, “Her sorumlu siyasetçiye ve yöneticiye düşen görev, bu benzeri olayları karalılıkla incelemek ve gerekli önlemleri almaktır. Burada İçişleri Bakanı olayın faillerini korur ve olayı örten bir tavır içindedir. Eğer yurttaşlarımızın özgür, güven içinde yaşadığı bir ülke istiyorsak, insan haklarının temel olduğu bir rejim istiyorsak kamu görevlilerinin de daha sorumlu davranması gerekiyor” yanıtı verdi.

Erdemir, 4+4+4 eğitim modeli ile ilgili soru üzerine, dünyanın gelişmiş ülkelerinde eğitimin nicelik değil nitelik üzerinden tartışıldığını belirterek, “Hiçbir ön hazırlık yapmadan, gerekli katılımcı demokrasi adımlarını atmadan, uzman görüşlerini almadan bir çırpıda eğitim sistemini yapboz tahtasına çeviriyoruz. Türkiye’nin bilgi toplumu olması önünde yurttaşların da insanca yaşamasının önündeki en büyük engel bu eğitim anlayışı. İktidar otoriter değerlerini eğitim üzerinden halkımıza dayatmaya çalışıyor” dedi.

Cumhuriyet,    2 Mart 2012

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*