Aleviler `Eşit yurttaşlık için` Ankara`da buluşuyor

Türkiye’nin dört bir yanından pek çok Alevi kurum ve kuruluşu 9 Kasım’da Ankara Sıhhiye Meydanında buluşacak. Alevi-Bektaşi Federasyonunu Genel Başkanı Ali Balkız, “Biz bir kez de Hükümeti ve devleti bu yolla uyarmak istiyoruz. Zorunlu din derslerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması, Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, Madımak Oteli’nin müze yapılması gibi temel taleplerimizi bir kez daha anlatacağız” diyor.

ANKARA – Aleviler, AİHM ve Danıştay kararlarına rağmen zorunlu din dersi uygulamasının sürmesi, Cemevlerine yasal statü verilmemesi ve Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik taleplerinin yanıtsız kalmasını, Ankara’da geniş katılımlı bir mitingle protesto edecekler. Türkiye’nin dört bir yanından pek çok Alevi kurum ve kuruluşu 9 Kasım’da Ankara Sıhhiye Meydanında buluşacak. Aleviler Ankara’daki miting öncesinde Hacıbektaş’a giderek Hacı Bektaş Veli Dergahı’nı ziyaret edecekler. Ankara’da düzenlenecek mitinge, Hacı Bektaş Veli’nin soyundan geldiği bilinen ve Alevilerin yaşayan en ulu önderi olarak gösterilen Veliyettin Ulusoy da katılarak destek verecek.

Cemevlerinin ibadet merkezi olarak tanınması, zorunlu din derslerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması, Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesi" gibi temel talepler için mücadele eden Alevi kuruluşları, 9 Kasım Pazar günü Ankara’da "Eşit yurttaşlık hakkı için" başlıklı bir mitingde bir araya gelecek. Kuruluşlar, miting öncesi Alevi Bektaşi Federasyonu’nun çağrısıyla, Alevilerin temel taleplerini bir kez daha dillendirmek için 7 – 8 Kasım tarihlerinde Ordu, İstanbul, Balıkesir, İzmir, Antalya, Adana ve Diyarbakır’dan başlayarak Ankara’ya bir yürüyüş düzenleyecekler. 9 Kasım Pazar günü saat 12,00’den itibaren Ankara Sıhhiye Meydanında yapılacak mitinge Arif Sağ, Edip Akbayram, Ferhat Tunç, Yavuz Bingöl, Mustafa Özarslan, Şair Ahmet Telli de katılacak. mitinge çok sayıda siyasetçinin de katılması bekleniyor. Mitinge katılacağı kesinleşen ilk isim ise CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına hazırlanan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın oldu. Karayalçın’ın mitinge geleceği bildirildi. Ankara Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak mitinge Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından Alevi temsilcileri ve vatandaşlar da katılacak.

VİCDAN SAHİBİ HERKESİ BEKLİYORUZ

Miting çalışmalarına ilişkin ANKA’ya bilgi veren Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız, “9 Kasım’da on binlerce Alevi-Bektaşi yol arkadaşları ile birlikte Ankara’da olacaklar. Bütün bölgelerde son hazırlıklar bitmek üzere" dedi.
Yürüyüş güzergahları ve konaklama noktalarının belirlendiğini ifade eden Balkız, “Biz bir kez de Hükümeti ve devleti bu yolla uyarmak istiyoruz. Zorunlu din derslerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması, Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, Madımak Oteli’nin müze yapılması gibi temel taleplerimizi bir kez daha anlatacağız. Tüm vicdan sahibi insanları 9 Kasım’da Ankara’ya bekliyoruz” diye konuştu.

Taleplerinin sadece Alevilerin talepleri olmadığını öne süren Balkız, “Sağcısı, solcusu, Alevisi, Sünnisi fark etmez. Tüm vicdan sahibi insanları 9 Kasım’da miting alanına davet ediyoruz. Bu bir insanlık görevidir” dedi.

POSTNİŞİN’DEN DESTEK

Ankara’da düzenlenecek mitinge, Hacı Bektaş Veli’nin soyundan geldiği bilinen ve Alevilerin yaşayan en ulu önderi olarak gösterilen Veliyettin Ulusoy da katılarak destek verecek. Alevilerin “postnişin” (ruhani önder) olarak saydıkları Ulusoy, “İsteklerimiz anormal şeyler değil, biz ayrı bir devlet istemiyoruz” diyor ve ekliyor, “Bizi değiştirmeye kalkmasınlar, biz neysek oyuz. Bize farklı gömlek giydirmeye kalkmasınlar” diyor. Ulusoy, ANKA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“İsteklerimiz belli. Bizler, ayrı bir devlet ayrı bir ülke istemiyoruz. Laik demokratik Cumhuriyet’ten yanayız. Cemevleri’nin bizim ibadet yerlerimiz olduğunun kabul edilmesini, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, Madımak Oteli’nin müze yapılmasını diliyoruz. Bizi değiştirmeye kalkmasınlar, biz neysek oyuz. Bize farklı gömlek giydirme çabasında olmasındır. Biz biraz farklıyız, biz farklı olduğumuz için de bizi görmek istemiyorlar. Belki de görüyorlar ama görmemek işlerine geliyor. Bu durum asimilasyon gerçeğini ortaya koyuyor. Bunun da farkındayız. Bizi olduğumuz gibi bizi bıraksınlar. Aleviliği yaşayan bizleriz onlar değil.” (anka)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*