Alevilerden Izzettin Doğan’a tepki

Alevilerden Izzettin Doğan’a tepki

 

Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. Izzettin Doğan’ın "Nazım Hikmet’e yapılanlar, Fethullah Hoca’ya yapılmamalı" şeklindeki sözleri Alevi örgütlerinin tepkisini çekti. ABF Genel Başkanı Ali Balkız ve AABK Genel Başkanı Turgut Öker, "Izzettin Doğan, Fethullah Gülen’e sahip çıkıyor, ılımlı Islam’a doğru gidiyor ise, Alevi toplumunu tümüyle karşısına alıyor demektir" dedi.

ANKA) – Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Turgut Öker, "Nazım Hikmet’e yapılanlar, Fethullah Hoca’ya yapılmamalı" diyen Cem Vakfı Başkanı Pro. Dr. Izzettin Doğan’a tepki gösterdi. Balkız ve Öker, "Izzettin Doğan, Fethullah Gülen’e sahip çıkıyor, ılımlı Islam’a doğru gidiyor ise, Alevi toplumunu tümüyle karşısına alıyor demektir" dedi.

ABF Genel Başkanı Balkız ve AABK Genel Başkanı Öker tarafından yapılan ortak açıklamada, Izzettin Doğan’ın, Fethullah Gülen ve Nazım Hikmet’i karşılaştırarak çağdaş insanları incittiği ifade edildi. Açıklamada, Gülen, "Türkiye’deki okulları ile yoksul ailelerin çocuklarını, şeriatın ve gericiliğin girdabına düşürmek ve BOP’un ılımlı Islam projesinin militanları haline getirmek"le suçlanarak, "Gülen’i, Kurtuluş Savaşı Destanı’nın büyük şairi ile yan yana koyarak Nazım’a yazık edilmiş olmaz mı" denildi.

ABD’nin, BOP’un hayata geçirilmesi sürecinde Fethullah Gülen aracılığıyla Sünnileri, Izzettin Doğan ile de Alevileri kazanmak istediğinin savunulduğu açıklamada şunlar kaydedildi:

"Izzettin Doğan’ın üstlendiği rol, zor bir roldür. Hoca o rolü oynayamaz. Aleviler buna izin vermez. Olsa olsa gider Çamuroğlu’nun durumuna düşer. Izzettin Doğan, Alevilerin çağdaş, demokratik, laik cumhuriyetten yana olduklarını bilecek konumdadır. Buna rağmen, Fethullah Gülen’e sahip çıkıyor, yol ve yön değiştirerek, ılımlı Islam’a doğru gidiyor ise, Alevi toplumunu tümüyle karşısına alıyor demektir. Izzettin Doğan, Gülen’e sahip çıkacağına, özünü dara çekerek Alevilerin sorunlarına sahip çıksın. Bugünlerde şehitleri anacağımız Madımak katliamına karşı herhangi bir duruşu kamuoyuna yansımadığı gibi, şehitlerine sahip çıkanlara Cem Vakfı Sivas Şubesi Başkanı aracılığıyla "şehitlerinizi unutun’ demektedir. Doğan, Madımak Oteli’ne 15 yıl boyunca bir kez dahi uğramamıştır. Kaldı ki, Gülen’in ülkeye dönüp dönmeyeceği, dönecekse nasıl döneceği kendi bileceği iştir. Doğan bunu kendine iş edinmesin."

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*