ARD ve NDR televizyon kanalları ndan alevileri rencide edici yayın

Mustafa DÜZGÜN / Alevi Akademisi Başkanı

Kamuya ait Alman televizyon ve radyo kurumlarından NDR ve ARD’deki "Tatort" adlı polisiye dizisinin "Wem Ehre gebührt" (Namusuma Layik Olmak) adlı bölümünde Alevi bir babanın öz kızına tecavüzünün konu edilmesi, yüzyıllardır Alevilere bu yönde atılan iftiraları destekler niteliğinde olaması biz Alevileri son derece üzmüştür.
Filmin yayına girmeden bir gün önce içeriği hakkında basında yer verilmesinden ötürü, Alevi Kurumları konu hakkında NDR yetkililerine gerekli itiraz ve uyarılar yapmasına rağmen, dizinin yayından kaldırılmamış olması filmin yapımcıları hakkında çeşitli soruları akla getirmektedir.

NDR ve ARD televizyon kanalları yayınladıkları "Tatort" adlı dizinin " Wem Ehre gebührt" (Namusuma Layik Olmak) adlı bölümü aracılığıyla "Basın meslek ilkeleri" içinde yer alan maddelerden, "genel ahlak anlayışını, din duygularını, aile kurumunun temel dayanaklarını sarsıcı ya da incitici yayın yapılamaz" ilkesini, açıkça hakaret ederek çiğnemişlerdir. NDR ve ARD televizyon kanallarının sergilemiş oldukları bu tavrı esefle karşıladığımızı belirtir, Alevilerden de derhal özür dilemeleri ve "Tatort" adlı polisiye dizisinin "Wem Ehre gebührt (Namusuma Layik Olmak) adlı bölümünün bir daha yayınlanmaması yönünde açık beyanda bulunmaları başlıca isteğimizdir.
Bu olay nedeniyle belirtmek isteriz ki, Alevi toplumu kendilerini rencide eden bu tür tutum ve tavırlar karşısında gerekli tepkiyi gösterecek duyarlılığa ve onurlu bir duruşa sahiptir. Alevi, kişi, kurum ve kuruluşlarının bu konuda gösterecekleri duyarlı tepki ve mücadeleyi gönülden destekliyoruz. .

Hürriyet

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*