Başbakan Erdoğan, ‘devlet üzerine düşen görevi yaptı’

AKP’den 1 Mayıs dayağına tepki 
Olaylı geçen 1 Mayıs sonrasında İstanbul’da işçilerle ve polis arasında çıkan çatışmaları değerlendiren Başbakan Erdoğan, ‘devlet üzerine düşen görevi yaptı’ dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, evinin yakınındaki Subayevleri semtinde esnafı ziyaret etti ve habercilerin 1 Mayıs’a ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, kutlamaların Taksim’de yapılmaması yönünde sendikalarla görüştüklerini ancak DİSK ve KESK’in bu alanda kutlama yapmakta ısrarcı olduğunu söyledi.

Başbakan ancak dün yaşanan olayların da sendikaların ısrarcı tavrından kaynaklandığını belirtti.

“Devlet üzerine düşeni yapmıştır” diyen Erdoğan, çok tartışılan “Ayaklar baş olursa kıyamet kopar” sözlerine de açıklık getirdi.

Bunun bir atasözü olduğunu belirten Erdoğan “Otoritenin zaafa uğratılmasına yönelik bir ifadedir. Ben işçilere asla ‘ayak takımı’ demedim” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇELİK: POLİS BUNUN İZAHINI YAPMALI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk
Çelik, İstanbul’da dün yaşanan olaylarda polisin, işin başlangıcında bu şekilde sert davranmasının; polis, emniyet, güvenlik açısından, mülki amirler tarafından bir izahının gerektiğini söyledi.

Çelik, TBMM’de, İstanbul’da dün yaşanan 1 Mayıs olaylarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Turistler coplandı, hastaneye gaz bombaları atıldı. Bunlardan rahatsızlık duydunuz mu?" sorusuna Çelik, "70 milyon nasıl rahatsızlık duyduysa, biz de rahatsızlık duyduk. Olumsuz görüntülere, kim olumlu bakabilir. ‘Hastanelere, şuraya gaz bombası atıldı’ gibi yaklaşımları da doğru bulmuyorum. Bir kargaşa yaşanmıştır, o esnada da hastaneyi etkisi
altına almıştır. Böyle bir soru olabilir mi; (Hastaneye, polis gaz bombası atıyor)" karşılığını verdi.

Korkulanların olmamasının sevindirici, ancak dünkü sahnelerin son derece üzücü olduğunu belirten Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın defalarca ikaz ettiğini, "Bu işin içinde marjinal gruplar, bunu sabote etmek isteyen çevreler var" denildiğini söyledi.

Çelik, sendika başkanlarının, belirli bir saatten sonra, olumlu ve sorumlu bir davranış sergilediğini, daha olumsuz sahnelerin yaşanmaması için ciddi bir karar aldığını kaydetti.

-"TÜRKİYE BÖYLE BİR GÖRÜNTÜ VERMEMELİYDİ"-

Bu karardan sonra, olayları sürdürenlerin kimler olduğuna bakmak gerektiğine işaret eden Çelik, Türkiye’nin, böyle bir görüntüyü vermemesi gerektiğini vurguladı.

Bu görüntüyü vermemesi konusunda da son gün, son saate kadar üzerlerine düşen çabayı, diyaloğu gösterdiklerini ifade eden Çelik, "Gecikmeli de olsa, ilgili sendika başkanlarının aldıkları karar da bir sorumluluğun gereğiydi. Olayların, daha olumsuz bir noktaya gelmemesine de bu karar engel olmuştur. Kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Çelik, bundan sonra, 1 Mayıs ve benzeri günler için daha sağlıklı, beraber düşünmeleri, değerlendirmeleri, "Çıkarım, giderim, gelirim, gitmem" şeklinde değil, Türkiye’ye yakışır bir fotoğraf vermeleri gerektiğini söyledi.

-"AÇILIMI KULLANAMADIK"-

"Olayları bir yönüyle görüyoruz. Polisin bu şekilde, işin başlangıcında sert davranmasının, polis, emniyet, güvenlik açısından, mülki amirler tarafından bir izahı gerekiyor" diyen Çelik, şöyle konuştu: "İşin başında bu kadar sert davranılmalı mıydı, bunun izahı nedir, onu bilemiyorum. Bu görüntüler olmamalıydı. Bunun için de gerekli çabayı gösterdik. Taksim’e gidilseydi, mitingler bir şölen havasında yapılsaydı, önümüzdeki günlerde de talepler daha olgun ortam içinde gelişseydi… Bir açılımdı dedik, bu açılımı çok çok, istediğimiz gibi kullanamadık. Ama çok daha olumsuz sahnelerin, olayların cereyan etmemesi de, bu yönüyle olumsuzluklara rağmen bir teselli görüyoruz.

Ölüm, daha feci durumlar olmadı. Bu yönüyle sevindirici. Ama olayları, görüntüleri tasvip etmemek mümkün değil."

-"SENDİKACILARIN TAVRI…"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün milletvekilleriyle toplantısında "Taksim’i bilseydik açardık" şeklinde bir açıklamasının olup olmadığının sorulması üzerine Çelik, bu toplantıda bulunmadığını söyledi.

Çelik, Erdoğan’ın böyle bir açıklama yaptığı kanaatinde olmadığını dile getirdi. Erdoğan’ın son güne kadar ikazlarda bulunduğunu vurgulayan Çelik, sendikaların 1 Mayıs sabahındaki kararların, olayların büyümesine engel olduğunu kaydetti.

Vatan  

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*