Çamuroğlu: İstifa ettim ama hâlâ trendeyim

AK Parti’nin Alevilere açılım girişiminin mimarı olan AKP Milletvekili Reha Çamuroğlu, NTV’ye Başbakan Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığından istifa ettini söyledi, “Ama parti treninden inmedim” dedi.

Çamuroğlu’nun istifa kararını, Hürriyet Gazetesi’nden Şükrü Küçükşahin duyurdu. Küçükşahin, Reha Çamuroğlu’nun, Başbakan Tayyip Erdoğan’a gönderdiği istifa mektubunu da köşesinde yayınladı. Çamuroğlu mektubunda “Alevilere yönelik ayrımcılığın bitmediğini, bürokraside Alevilerin dışlandığını” belirtiyor, şöyle diyor:

“Sayın Başbakanım, Alevilere karşı ayrımcılığın bitirilmesini istedik. Bitti mi? Sorabilir miyim; bürokrasinin üst kademelerinde, valiler arasında kaç Alevi var? Sadece bir vali mi? Bu yeterli mi? Peki emniyet müdürleri arasındaki durum ne? Ya altı yıllık iktidarımız boyunca devletten ihale alan kaç Alevi yatırımcı var? Belki hiç yoktur! Bu insanlar karşısında duvara dayandım artık!”

Küçükşahin’in verdiği bilgiye göre Başbakan, Çamuroğlu’na, “Siz bu mektubu yazmamış, ben de kabul etmemiş olayım” dedi. Ancak Reha Çamuroğlu, kararından vazgeçmedi.

Çamuroğlu, kararını NTV Siyaset Danışmanı Ruşen Çakır’a açıklarken de, “Alevilere yönelik adım atılmadığı yönündeki tavrının sürdüğünü, danışmanlıktan istifa ettiğini, ancak AK Parti’den ayrılmayı düşünmediğini” söyledi. Çamuroğlu, Başbakan’ın danışmanlığından istifa kararının, Erdoğan’ın grup toplantısında “Bu trenden inenler bir daha binemez” sözüyle birleştirilmesinden rahatsız olduğunu belirtti. Çamuroğlu, “Başbakan’ın kastettiği trenden inenlerden olmadığını” söyledi.

Çamuroğlu, TBMM’de yaptığı yazılı açıklamada da, bugün bir gazetede kendisi hakkında çıkan yazıya, “Bir iki bilgi karışıklığı ve eksikliği” dışında bir itirazı bulunmadığını belirtti.

BAZI VEKİLLERİN SÖZLERİ RAHATSIZLIK YARATTI
Yakından izlediği, “Alevi açılımı” tartışmaları sürecinde, “Bir Başbakan Yardımcısı” ve partisinden bazı milletvekillerinin süreç ve şahsı aleyhine yaptığı açıklamalardan rahatsızlık duyduğunu ifade eden AK Parti’li Çamuroğlu, şunları kaydetti:

“Ayrıca, görevleri din işleri ve din hizmetleri olan bazı bürokratlarımızın, adeta acele ve heyecanla sürmekte olan bir siyasi
tartışmada kesin tavırlar geliştirmeleri bizi düşündürmüştür. Gerek siyasi gerek idari kademelerden gelen bu itiraz ve hatta
hücumlara, Hükümetimizin ve partimin sessiz kalması önemli bir alınganlık meydana getirmiştir.”

Çamuroğlu, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı’nın “cemevleri dinen mümkün değil”, Karakoçan Kaymakamı Erdinç Yılmaz’ın ise “alevilerin devlete bakışı belli” şeklindeki beyanlarına atıfta bulundu:

“Siyasetin sabır gerektiren bir uğraş olduğunu bildiğimiz için susmayı ve üstlendiğimiz görevi sürdürmeyi bir borç bildik. Fakat önceki hafta ortaya çıkan iki olay, bizi artık kesin mesaj ve tavırlara zorlamıştır. Bunlardan birincisi, İstanbul Müftümüz Sayın Mustafa Çağrıcı’nın açıklaması, ikincisi de siz basın mensuplarının da yakından izlediği Karakoçan hadisesidir.

Fakat Sayın Şükrü Küçükşahin’in yazısından yola çıkılarak bizi, ‘Trenden inen’ milletvekili olarak göstermek isteyen yaklaşımlara katılmak mümkün değildir. Ülkemizin, Hükümetimizin ve partimin içinden geçtiği zor ve hayrete şayan süreçte, ‘Trenden inmek’ söz konusu değildir. Dolayısıyla bizim için kaçınılmaz hale gelen bu tavrımızın, partim hakkında süren kapatma davası süreci ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini sizlere önemle vurgularım.”

Çamuroğlu, AK Parti’de Alevi açılımı konusunda Erdoğan’a danışmanlık yapıyordu. Erdoğan, bir süre önce Çamuroğlu’nun yaptığı organizasyonla Alevi örgütleriyle iftar yemeği de yemişti. Türkiye’de ilk kez olan bu buluşma, büyük yankı uyandırmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*