Çorum, Maraş ve Madımak’ta yapılanlar katliam değil de ne?

Çorum, Maraş ve Madımak’ta yapılanlar katliam değil de ne?

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş İl Teşkilatı, Hatırla Sevgili dizisinin Maraş Katliamını anlatan bölümüne tepki gösterdi. Tarih ve tanıklara rağmen MHP’ye göre, 1978’de yüzlerce insanın katledilmesi ‘katliam değilmiş’.

Dizinin yayından kaldırılmasını isteyen MHP İl Teşkilatı, Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

MHP Kahramanmaraş Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan yaptığı açıklamada, milliyetçi- mukaddesatçı insanların dizide cani olarak gösterilmesinden rahatsız olmuş.

Ankara Bahçelievler’de 7 TİP’li öğrencinin öldürülmesi, Piyangotepe’de kahvehanede 7 işçinin öldürülmesi, Çorum Katliamı ve Madımak’ta insanların yakılarak öldürülmesi katliam değil de nedir? Özkara’ya, “Maraş’ta çocukları ve hatta anne karnındaki bebekleri öldürenlere ne demeli?” diye sormak gerekir. Peki, silah, satır ve sopalarla üniversiteleri basıp terör estirenlere ne demeli?

Ve bir de tabii ki, “bu katliamların altından neden hep ülkücü faşistler çıkıyor?’ diye de sormak gerekir. Hrant Dink’i ve Malatya’da Zirve Yayınevi’nde üç kişiyi katledenler neden ülkücü faşist? Sakaray’da Kürtlerin etkinliğini basarak katliam girişiminde bulunanalar neden ülkücü faşist?

Özkan, ‘Olaylar Ermeni ve dış güçler ile bağlantılı örgütlerin oyunu’ diyor. Özkan devamında bu ‘cennet vatanın bölünmesine müsaade edilmemesi gerektiğini söylüyor. Bildik, klişeleşmiş vatan-millet-sakarya edebiyatından artık gına geldi. Yaklaşık 80 senedir hep ‘bölündük’ nakaratı. Madem ülke tarihine karşı bu kadar hassassınız, gelin kamuoyuna ülkücülerin bu katliamlardaki rolünü açıklayın.

1978 yılında Maraş’ta Alevileri ve solcuları hedef alan ülkücü faşistler, önceden işaretledikleri evlere baskın yaparak yaşlı genç, kadın erkek demeden yüzlerce insanı katletti. Hatta ülkücü faşistler gözlerini kırpmadan bebekleri ve hamile kadınları bile katlettiler.

1993 yılında dinci-gerici ve faşistler Madımak Oteli’nde 35 kişiyi diri yakarak katletti.

Çorum, Maraş ve Madımak’ta yaşananlar katliamdı. Bunları yapanlara ne denileceğini de, MHP Kahramanmaraş Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan söylesin

 GÜNAY FIRAT

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*