EFT ile duygularınızı kontrol altına alabilirsiniz

Hassas noktayı ovala, özgürleş

Artık hiçbir şey mutsuz olmanıza, amacınızdan uzaklaşmanıza ya da kararsız kalmanıza neden olamayacak. Çünkü o şeyi EFT ile alt edebileceksiniz. Bu teknik, kendinizi değiştirmenize yardım ediyor.
Hem bedenimize hem ruh sağlığımıza zarar veren negatif düşüncelerden kurtulabilir miyiz? Uzmanlar, "Kimse, kendine bilerek zarar vermek istemez. İnsana rahatsızlık veren duygu ve düşüncelerin kaynağı, bilinçaltındadır" görüşünü savunuyor ve bilinçaltında kendine yer edinen sorunlar çözülürse, daha mutlu olabiliriz diyorlar. Doğal olarak sorunların çözümü için çeşitli teknikler geliştiriliyor. Son yıllarda sıkça başvurulan tekniklerden birisi ise EFT (Emotional Freedom Technique), yani Duygusal Özgürleşme Tekniği. Tekniğin kullanım amacı, yaşamımızda duygu ve düşüncelerimizi ayırarak mutluluğa ulaşmak. Duygusal Özgürleşme Teknikleri’ni uygulayan klinik psikolog Dr. Işın Akı, bu konunun önemini anlatırken, bir orkestra şefi gibi hayatımızı idare etmemizin çok önemli olduğunu belirtiyor. Dr. Işın Akı, "EFT bize, her iki beyin lobunu birlikte kullanma ve olaylara farklı açılardan bakabilme özellikleri sunuyor" diyor.
– EFT, yani Duygusal Özgürleşme Teknikleri tam olarak nedir, ne işimize yarar?
‘Modern Mucize’ adı verilen duygusal temizlenme-özgürleşme teknikleri, 1995’te Amerikalı klinik psikolog Callahan tarafından bulunmuş bir yöntem. Mutlu olmayı engelleyen, bizi amacımıza ulaşmaktan alıkoyan, ertelemeye neden olan, kararsızlık yaratan duygulardan kurtulmamızı sağlayan bir teknik. EFT aynı zamanda stres, kaygı, öfke, moral bozukluğu, korku, fobiler, depresyon, olumsuz duygular, şüphecilik, suçluluk, iç sıkıntıları gibi duyguların etkisi altında olan birçok kişinin kendini değiştirmesine, geliştirmesine yardım ediyor.
– EFT, sadece bize acı veren duyguları mı ortadan kaldırıyor, yoksa kişiliğimizde başka olumlu gelişmeler de sağlıyor mu?
Öncelikle sağlımızı düzeltiyor. Mesela sigara, çikolata, bol yağlı yemek gibi maddelere aşırı bağımlılığı azaltıyor. Acı ve kederden dolayı daralan içimizi ferahlatıyor. Uyku sorununun üstesinden geliyor. Genel olarak mutluluğu arttırıyor. Sonuç olarak yaptığınız her şeyde veriminizi arttırıyor. Cesaretiniz artıyor. Kişisel ve ruhsal gelişim seviyemiz yükseliyor.

– Uygulanma aşamalarını anlatır mısınız?
İlk aşama EFT tekniğinin en önemli aşamasıdır. Bu aşamada hangi sorun üzerine odaklanacağımızı belirleriz ve dikkatimizi tamamen buna veririz. Sorunu, enerji bazında yüzeye çıkarırız ve ardından gelen basamaklar için tam bir hazırlık yapmış oluruz. Odaklanma ve sorunla iletişim kurma aşaması ne kadar iyi yapılırsa, EFT uygulamasından alacağınız başarı da o kadar yüksek olacaktır. İçtenlikle ve tam bir dürüstlükle bir duyguyu tanımlayarak işe başlayabiliriz. Mesela, yüksek sesle sorunu belirtmek; "Yükseklikten korkuyorum", "Çok şişmanım", "Başım ağrıyor", "Kendime güvenemiyorum", "Ölmekten korkuyorum" gibi…

Değerlendirme aşamasında ise bu duygunun ya da rahatsızlığın o andaki yoğunluğunu ölçmek gerekiyor. Mesela, o duygunun yoğunluğuna vereceğiniz puan 10 ise en yüksek aşamasında yaşanıyor demektir. 0 ise hiç yok anlamına gelir. Eğer ölçemiyorsanız, sorunu derinlemesine düşünün, gözünüzün önünde bir film gibi canlandırın ve oluşan duygunun yoğunluğunu ‘Çok-Orta-Az’ gibi değerlendirin. Hiç yapamıyorsanız, bu ölçme aşamasını, hassas noktayı (göğüs kemiğinin üzeri) ovaladıktan sonra bir kez daha deneyin.

Bu aşama başarıldıktan sonra, sorunumuzun giderilmesine engel olabilecek ‘ters yüz olmuş ruh hali’ gideriliyor. Nasıl ki, pilin kutuplarını ters yerleştirdiğimiz zaman alet çalışmazsa; bizim duygularımız da kutupsal olarak ters yüz olabiliyor. Dolayısıyla ruh halimiz de etkilenir ve iyileşmeyen, kronikleşen birçok sorunumuzun altında şu tatsız gerçek yatabilir: Biz bir yandan sorunumuzdan kurtulmak isteriz, bir yandan da hiç istemeyiz; çünkü bu sorun sayesinde sağladığımız yanlış bir ‘fayda’ vardır.

Örnek; sigarayı bırakmak isteyen kişiler, bir yandan da tütünden aldıkları ‘keyiften’ mahrum olmak istemezler. Bu ve benzeri örnekler aslında tüm duygusal sorunların % 40’ında yer alan gerçek bir olgudur ve EFT uygulamasının işleyebilmesi için bunun ortadan kaldırılması gerekir.
———————————–
”Kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum”
Psikolog Dr. Işın Akı, EFT’nin bir uzman eşliğinde tek seansta öğrenilebileceğini belirtiyor ve sorunu olan kişinin yöntemi kendi kendine uygulayabilmesi için EFT’de uygulanan temel örneği şöyle veriyor: "Bir yandan göğüsteki ‘Hassas Nokta’ parmak uçlarıyla ovalanırken (ya da eldeki ‘Karate Kesme’ noktasına sürekli vurulurken), diğer yandan olumlama/onaylama cümlesi üç kez inanılarak ve yüksek sesle tekrarlanıyor. Ters yüz olmuş ruh hali, olumsuz düşünce içerdiği için, olumlama cümlesi bunu etkisiz ve kutupsuz hale getiren bir cümle olmalı.

Örnek vermek gerekirse: ‘Bu ………. ime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.’ Buradaki boşluğu, iyice ayrıntılı bir şekilde tanımladığımız sorunla dolduruyoruz. Mesela; ‘Bu yükseklik korkuma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum’, ‘İşimi kaybetmem nedeniyle, yaşadığım gelecekle ilgili endişelerime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum" gibi.
EFT’nin özellikleri
•  Hızlıdır; en inatçı tıkanıklıkları bile bir ay içinde sorun olmaktan çıkarır.
•  Etkili ve kalıcıdır; takıntı, üzüntü, korku ortadan kalkar.  
•  Güvenlidir; iğne, kimyasal madde vb. kullanılmaz.
•  Özeldir; diğer psikoterapilerde tüm hayatınızı anlatmanız gerekebilir, EFT’de ise çözmek istediğiniz sorun bulunur ve hemen ortadan kaldırılır.
•  Öğrenmesi ve uygulaması kolaydır.
•  Kendi kendine uygulanabilir                    
•  Soruna bağlı olarak başarı oranı % 85-97’dir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*