İşler karışıyor

KAAN SEZYUM

Genelde bir şeylerle başka şeyleri ilişkilendirip bir sonuç çıkarmak en sevmediğim yöntemdir…

İftar öncesi sokakta sigara içtiği gerekçesiyle mahallede iki kişinin müdahalesiyle karşılaşan ve karakolluk olan Z.B., bazı internet sitelerinde kendisi için ‘provokatör’ yorumu yapanlara “İmam hatip lisesi mezunuyum, Kuran-ı Kerim’i hatmettim” yanıtını verdi… Provokatörlük nasıl oluyor ramazanda. Sigarayla insanları günaha mı çağırıyorsuz? Din ve ve devlet işlerinden önce sanırım din ve insan işlerinin sağlam bir şekilde ayrılması lazım. Ne saldıranlar bir bakış açısının tamamını kapsıyor, ne de aynı bakış açısına tamamen tersler. İşler karışıyor. Sigara içmenin karşılığı hatim mi indirmek?

* İran’da cuma günü sahilde bir parkta su savaşı yapan çok sayıda genç kız ve erkeğin gözaltına alındığını, bunlardan beşinin hemen, 12’sinin de geçtiğimiz gün kefaletle serbest bırakıldığını belirtti. İran yönetimi gençleri savaşın kötülüklerinden korumak istiyor diye düşünüyordum ki, haberin devamında “Su savaşı yapan bazıları iyi örtünmemiş ve kıyafetleri ıslak gençlerin fotoğrafları İran medyasında yayımlanmasının ardından, yöneticiler ve muhafazakar medya tepki göstermişti.” Bunu okuyunca İranlı bazı kardeşlerimize göre su savaşı tehlikeli bi şey değilmiş, insan vücudu tehlikeliymiş, onu da inceden öğrendim. Tabii bu bazının davranış biçimi ne tüm bir ülkeyi kapsar, ne de ülkenin bu davranışla alakası yoktur diyebiliriz. İşler karışıyor.

* Bu esnada çok uzakta başka bir galakside Yeni Şafak yazarı Prof. Dr. Hayrettin Karaman geçtiğimiz gün yayımlanan ‘Tahammül mü hoş görmek mi?’ başlıklı köşe yazısında Müslüman gibi yaşamayanlara özel bölgeler yapılmasından söz etti Bu yazısı da yazdığı gün çok tepki çekti… Tabii bu davranış da ne tüm bir dine mensupları kapsar, ne de hiç kimseyi kapsamaz diyemeyiz. İşler karışıyor. Aslında çok uzun süredir karışık.

* Pİ Dershaneleri’nin ardından Ankara’da 27 yıldır Sayısal alanda öğretim veren ANAFEN Dershaneleri de öğrencilerine ‘duygusal ilişki’ yasağı getirdi. Öğrencilere “Kız-erkek arkadaşlıklarını duygusal boyuta taşımalarını” engeleyen dershanede kayıt formlarında “Dershane içindeki kız-erkek arkadaşlığını duygusal boyuta taşıyan öğrencinin kaydı silinir ve verdiği ücret iade edilir” şartının getirildiği öğrenildi. Ne tüm dershaneler ve öğretmenler bu görüştedir diyebiliriz, ne de hiçbiri bu görüşte değildir diyebiliriz. İşler karşıyor. Gençler yan yana gelmemeli. Hele ki hayatlarının en önemli döneminde, düşünseniz bir noktada çocuğumunuz ÖSYM başkanı Ali Demir’le karşılaşacak ve Ali Demir yine oksitlenmeden passız bir şekilde görevine devam edecek. Belki o karşılaşmada sonuçlar karışacak, yanıt anahtarı kaybolacak, çocuğunuzun hayatı kayacak, o esnada bir de işleyen Ali Demir’in ışıltısı falan filan derken, bir de genç yaşta cinselliği filan keşfetmesin çocuğunuz. Belki de bu Ali Demir’in iyiliği içindir. Gençler cinselliği mümkün olduğu kadar geç keşfetsin ki, tecavüzler, çocuk kaçırmalar, aylarca bir bebeği tüm hastane çalışanlarının taciz etmesi ve hayvanlarla seviyeli ilişkiler yaşanabilsin. Bundan önce kaç kere sorduk: Bu güne kadar bizim akıl ve ruh sağlığımız bozulmasın diye binlerce yasak getirdiniz değerli devlet baba, peki ne işe yaradı? Hâlâ çocuk tecavüzlerinde, istismalarında, kadına şiddette, aile içi cinayetlerde, asmada kesmede Türkiye bir dünya markası. İşte bizi bu hale getirdiniz. Bulduğumuza saplamak istiyoruz. Artık bu bir bıcak da olabilir, tornavida da, ne işe yaradığını bilmediğimiz bir uzvumuz da.

* Pazar gecesi TRT 1’de Tosun Paşa vardı. Belki de Türkiye’de herkesin ‘Çok iyi ve eğlenceli bir film’ olduğu konusunda hemfikir olabileceği ender işlerden. Peki Tosun Paşa’nın TRT tarafından kesile kesile adeta 55 dakikalık bir diziye dönüşmesine ne demeli? Adile Naşit’in hamam sahnesini sen neden kesiyorsun, neden sansürlüyorsun ergenliğini yamuk yaşamış arkadaş? Hani başka bir ihtimal bulamıyorum. Adile Naşit’in o haline bakıp içinde kötü duygular uyanan insan zaten kötüdür. O insanı çoktan koyduğun kanunlarla/yasaklarla/coplarla yaratmışsın da hâlâ o insanı sözde yaratmamak için palavradan bir çaba içindesin.

Kaynak: Radikal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*