Katliam Davasında Zamanaşımı Riski

 

Sivas Katliamı’nın zamanaşımına uğrama riski mağdur yakınlarını kahrediyor…

Selda Güneysu

Cumhuriyet Ankara BüroSivastaki Madımak Otelinin 2 Temmuz 1993te yobazlar tarafından yakılması sonucu yaşamını yitiren Metin Altıok ve Behçet Aysanın kızları Zeynep Altıok Akatlı ve Eren Aysan, Sivas davasının zamanaşımından düşecek olmasına tepki gösteriyor. Akatlı ve Aysan, davanın zamanaşımına uğramaması için pek çok kez TBMMde, AKP, BDP ve CHP grubu ile görüştüklerini ve kendilerinden Toplumsal Bellek Platformu adına ülkede yaşanan faili meçhul cinayetlerin araştırılması için özel yetkilerle donatılmış araştırma komisyonu kurulmasını istediklerini, ancak AKP’nin kendilerine randevu vermediğini söyledi. Altıok Akatlı ile Aysan, 19 yıldır adaleti bekliyoruz, adalet arıyoruz. Biz bu coğrafyadaki herkes için adalet istiyoruzdiyor.

Akatlı ve Aysan, Sivas davası sürecinde yaşadıklarını da şöyle anlatıyorlar:

"Sivas davası nedeniyle tutuklu kaç sanık var, bilmiyoruz. Sayısız başvuru yaptık ve hiçbirine yanıt alamadık. Belki de cezaevinde kimse yok! Ayrıca kırmızı bültenle aranan sanıklar vardı. Bunlar hakkında işlem bile yapılmadı. Biri Sivasın Altınyayla ilçesinde evlendi, biri ehliyet aldı, diğeri askerliğini yaptı… Ama yakalamadılar. Son olarak da Cafer Erçakmak geçen yıl kızının evinde öldü. Bu isimler nasıl korundu? Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan, cezaevindeyken sanıkları ziyaret etti ve onların koşullarını iyileştirdi. Dönemin sanık avukatları da bugünün iktidarı tarafından hukuk adına kilit noktalara getirildiler. Milletvekili, bakan oldular."

Akatlı ile Aysan, siyasi cinayetlerdeki zamanaşımının kaldırılıp, bu cinayetlerin insanlık suçu kabul edilmesini istedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*