Köln’de 50 bin kişi “Alevi toplumundan derhal özür dilenmelidir” dedi!

Köln Dom Platz’da toplanan 50 bin Alevi, tarihi bir protesto mitingi gerçeklestirdi. Soguk havaya ve yagmura aldirmadan Avrupa’nin dört bir yanindan, otobüsler, trenler, ve kendi otomobilleriyle Köln kenti akin eden Aleviler, Tatort dizisinde Alevilere yönelik çirkin ifitralara karsi tek yürek oldu. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafindan organize edeilen mitingi, YOL TV’den de Canli olarak yayinlandi.

Soguk hava, yagmur ve camura aldirmadan genci ve yaslisiyla çoskulu bir sekilde, yüzyillardan beridir Alevilere atilan iftiralara karsi,’’Kimse bu toplumu bölemez’’, ’’Alevilere karsi önyargfilar artik bitmeli’’, ’’Susma sustukça sira sana gelecek’’, ’’Alevi toplumundan derhal özür dilenmelidir’’, ’’Basin özgürlügüne evet, inanci rencide etmeye hayir’’ seklinde sloganlar attilar. Mitinge katilan herkes, Alevilere atilan iftiralara artik dur deme zamaninin geldigini belirttiler.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu temsilcilerinin yaptigi konusmalarda, ARD’nin Alevi toplumundan derhal özür dilemesi gerektiginin alti çizildi.

Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Baskani Turgut Öker, Alevi toplumundan özür dileninceye kadar demokratik tepki göstermeye devam edeceklerini belirtti. Öker sunlari söyledi:

"Türkiye’de ve tarih boyunca Aleviler bu tür iftiralara maruz kaldi. Bugün bu iftaralara çocuklarimizin Almanya’da maruz kalmasi ve bu iftiralarla çocuklarimizin zehirlenmek istenmesi kabul edilir bir durum degildir. Bu nedenle Avrupa’da yasayan Aleviler’in çig gibi büyüyen tepkisi mutlaka hedefine ulasacaktir. Bundan böyle asilsiz, gerçek disi karalamalar inaçlari birbirleriyle çatistirmaya yönelik davranislar bir daha gündeme gelmeyecektir. ARD yönetim kurulu tek tek insanlardan degil, tüm Alevi toplumundan özür dilenmek zorunda. Gerekirse onlara ödedigimiz televizyon vergisini ödemeyecegiz. Asla siddete yönelmeden, tahriklere kapilmadan, bize bunlari yapanlari yaptiklarina pisman edecegiz. Yillarca bu igrenç iftiralara magruz kaldik. ARD’den konuyu Tages Themen haber programinda islemelerini ve tüm Aleviler’den özür dilemelidir."

Alevi Bektasi Federasyonu Genel Baskani Turan Eser ise, Alevilerin bu mitingle her türlü ayrimciliga ders verdiklerini söyledi.

Alman Kamuoyunun Alevilere Tatort gibi dizilerden taniyamayacigini belirten Eser, ’’Bugün Alman kamuoyuna kendimizi tanitma firsati dogdu. Aleviler her zaman çagdas, demokratik, hukuk devletinden yana aydin insanlardir. Bize iftira atmaya çalisanlar basarili olamayacaklardir.’’

AABF Genel Sekreteri Ali Ertan Toprak, Tatort dizisinde islenen konunun Alevileri rencide ettigini belirtti’’.

Toprak sunlari kaydetti: ’’Kimileri gösterdigimiz tepkiyi abartili buluyor. Ancak biz demokratik hakkimizi kullaniyoruz. Burada toplanan sizlerle gurur duyuyorum. Bir Alevi babanin dizide tecavüzcü olarak gösterilmesini kiniyoruz. Dizide verilen nasil bir mesajdir? Bu mesaji kiniyoruz. ARD Alevi toplumundan derhal özür dilemelidirr’’.

Mitinge katilan CHP Milletvekili Durdu Özpolat, yesiller Partisi Hessen Milletvekili Adayi Mürvet Öztürk, Yesiller Berlin Milletvekili Özcan Mutluv e Hessen SPD Milletvekili Adayi Turgut Yüksel, Alevi toplumundan özür dilenmesi gerektigini dile getirdiler.

* * *

Alman basini mitinge genis yer ayirdi

Alevilerin Köln Dom Platz’da bugün Tatort dizisini protesto ettigini yazan Alman basini, protesto mitinginin çoskulu bir havada geçtigini belirttiler.

Haberinde, Osmanli’nin Alevilere iftiralar atarak karalamaya çalistigini belirten ünlü Der Spiegel dergisi, Alevilerin dizinin yönetmeninin böyle bir hikayeye nasil ulastiklarini merak ettiklerini yazdi. Türkiye’de 20 milyon Alevi yasadigina dikkat çeken Der Spiegel, Almanya’da da yaklasik 700.000 Alevinin yasadigini belirtti. Der Spiegel ayrica Alman Disisleri Bakani Frank Walter Steinmere’in sözlerini de yer verdi. Habere göre, Steinmeier, ’’Senaristler ve sanatçilar sunu bilmek zorunda. Hangi inaca sahip olursa olsun, insanlarin dini duygularina saygi göstermek zorundalar’’ dedi.

AABF tarafindan organize edilen mitinge yer veren ARD televizyonu ise, Köln’de toplanan Alevilerin, Tatort dizisinin önyargilari körükledigine inandiklarini yazdi. AABF Genel Sekreteri Ali Ertan Toprak’in su sözlerinie yer verdi: ’’Dizide islenen konu bizi rencide etti. Çünkü bu iftirayla Sünniler yüzyillar boyunca Alevilere hakaret etti ve disladi. Bundan dolayi önyargilari körükleyen bu çirkin iftirayi kesinlikle kabul etmiyoruz’’.

Focus dergisi ise miting haberinde, NDR Televizyon Programlari Sorumlusu Volker Herres’in protestolarla ilgili sözlerine yer verdi. Habere göre Herres, ’’Biz AABF’nin elestirisini ciddiye aliyoruz. Olayin dini arka planini göz önünde bulundurdugumda, sert protestolari anlayabiliyorum’’ dedi.

Daha bir çok ulusal ve yerel Alman basin yayin organi da, internet sayfalarinda mitinge genis verdi. Haberlerde, çagdas ve demokratik bir yasami benimseyen Alevilerin, hep bir agizdan ’’Alevi toplumundan derhal özür dilenmelidir’’ dediklerini yazdi.

 YAZAR: GÜNAY FIRAT / YOL HABER

Kaynak: Alevi.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*