‘Madımak’ davasında zaman aşımı kararı

‘Madımak’ davasında zaman aşımı kararı

Savcı Yüksel bugüne kadar yakalanamayan sanık Erçakmak ile ilgili dosyanın ayrılarak başka bir esasta görülmesini, diğer 6 sanık hakkındaki davanın ise zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle düşmesine karar verilmesini istedi

sivasi-unutma.JPGANKARA  – Sivas’ta, Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan ana davadan dosyaları ayrılan 7 firari sanığın yargılandığı davada, hakkında yokluğunda tutuklama kararı bulunan ancak bugüne kadar yakalanamayan sanık Cafer Erçakmak ile ilgili dosyanın ayrılarak başka bir esasta görülmesi, diğer 6 sanık hakkındaki davanın ise zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle düşmesine karar verilmesi talep edildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasında, esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, sanık Erçakmak’ın eyleminin 765 sayılı TCK’nın 146/1. maddesinde yer verilen “anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs” suçunu oluşturduğunu belirtti.

Erçakmak’ın dosyası ayrıldı
Bu suça ilişkin zaman aşımı süresinin dolmadığını ve bugüne kadar hakkında verilen yokluğunda tutuklama kararının infaz edilmediğini anımsatan Yüksel, diğer sanıklar yönünden yargılamanın daha fazla sürüncemede kalmaması için öncelikle sanık Cafer Erçakmak hakkında verilen yokluğunda tutuklama kararının devamına, ayrıca hakkındaki evrakın ayrılarak başka bir esasa kaydedilmesine karar verilmesini talep etti.

Sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca, Yılmaz Bağ ve Necmi Karaömeroğlu’nun üzerlerine atılı eylemlerinin ise 765 sayılı TCK’nın 146/3. maddesi ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesinde düzenlenen “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüse iştirak” suçu olduğunu kaydeden Yüksel, bu suça ilişkin olağanüstü zaman aşımı süresinin 765 sayılı TCK’nın 102/3. ve 104/2. maddeleri gereğince 15 yıl olduğunu ifade etti.

Zaman aşımı süresi 2008’de doldu Suç tarihinin 2 Temmuz 1993 olduğu dikkate alındığında 2 Temmuz 2008 tarihinde zaman aşımı süresinin dolduğunu hatırlatan Yüksel, sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca, Yılmaz Bağ ve Necmi Karaömeroğlu hakkında açılan kamu davasının zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle düşmesine karar verilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Selahattin Türkeli, hakkında yokluğunda tutuklama kararı bulunan sanık Cafer Erçakmak’ın tutuklama kararının henüz infaz edilemediğini kaydetti.

Mahkeme Başkanı Türkeli, Ankara Emniyet Müdürlüğünün de Erçakmak’ın yokluğunda tutuklanmasına ilişkin müzekkerenin güncelleştirilmesi doğrultusunda yeniden işlem yaptığını da aktardı.

Müdahil avukatı Şenal Sarıhan da daha önceki celselerde sanık Erçakmak’ın Fransa’da olduğuna ilişkin beyanda bulunduklarını anımsatarak, bu konuda sunmuş oldukları bilgi ve belgeler doğrultusunda bir kez de Adalet Bakanlığı Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünden Fransa nezdinde yapılan işlemlere ilişkin bilgi sorulmasını talep ettiklerini kaydetti.

Esas hakkındaki görüşünü mahkemeye sunan Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta yaşanan ve davaya konu olan olayları anlattı.

Olaylar ‘Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs’ Dava konusu olayların, “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs amaç ve stratejisi doğrultusunda ve bir organizasyon dahilinde gerçekleştirildiğini” belirten Yüksel, şunları kaydetti:

“Yargılamaya konu olay incelendiğinde, 7-8 saatlik uzun bir zaman süreci içerisinde güvenlik görevlilerince yapılmış olan çeşitli uyarılara rağmen, dağılmayarak hükümet konağının önünde bulunan güvenlik görevlilerinin kurduğu barikatları zorlayıp, devleti ve hükümeti temsil eden Vali hakkında, ‘Şerefsiz Vali, Vali istifa’ şeklinde sloganlar atıp, Cumhuriyetçilik ve Laiklik ilkelerine aykırı biçimde ‘Şeriat gelecek, zulüm bitecek” ve “Cumhuriyeti burada kurduk burada da yıkacağız’ şeklinde sloganların atılması, bir kısım iş yeri ve araçların yakılması ve bunun neticesinde 37 kişinin öldürülmüş ve çok sayıda kişinin de yaralanmış bulunması, Atatürk heykelinin tahrip edilmiş olması, olayda kullanılan cebri ve icra hareketlerinin TCK’nın 146. maddesinde belirtilen sonucu yaratmaya elverişliliğinin ve Aziz Nesin’in düşünce ve davranışları bahane edilmek suretiyle Cumhuriyetçilik ve Laiklik ilkelerinin ortadan kaldırılmasına yönelik bulunduğu tüm açıklığı ile ortaya konmaktadır.”

Sanık İhsan Çakmak’ın avukatı Öztürk, esas hakkındaki görüşe katıldıklarını ifade ederek, “Bizce zaman aşımı süresi dolmuştur” dedi.

Müdahil avukatları ise esas hakkında beyanda bulunmak üzere süre talebinde bulundu.

Mahkeme, hakkında yokluğunda tutuklama kararı verilen sanık Erçakmak hakkındaki yakalama emrinin devamına ve infazının beklenmesini, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünden, Erçakmak’ın yokluğunda tutuklama müzekkeresinin infazına ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili bilgi istenmesini kararlaştırdı.

Kaynak: www.radikal.com.tr

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*