MADIMAK OTELİ MÜZE OLABİLİR Mİ?..

MADIMAK OTELİ MÜZE OLABİLİR Mİ?..

Alevi Müzesi Kurulmalıdır :
alevi_katliamlari.jpgDersim, K. Maraş, Çorum ve Gazi kıyımlarını ( katliamlarını ) sergileyen ortak bir Alevi Müzesi geniş kapsamlı ve her katliamı ayrı ayrı sergileyen bir çalışmayla ortak bir binada sergilenmelidir ve bu müze Alevilerin sorumluluğunda olmalıdır. Yazar : Hıdır Ali BİNGÖL

ALEVİ MÜZESİ – MADIMAK OTELİ MÜZE OLABİLİR Mİ?..
 
Müze olmanın da bir saygınlığı, bir değeri vardır.
Bir devlet, bir ulus, bir toplum veya bir etnik grup bu sorumluluğu biliyor, milliyetçiliğini ve köktendinciliğini yenmişse neden olmasın!..

Müze nedir, neden kurulur? Bu soruya iki pencereden bakmakta yarar var.

1. Pencere, Almanya´nın Sollingen kentinde olan müze.
2. Pencere, Türkiye´nin Sivas kentinde olmayan müze!..

İçerik ve biçim olarak aynı bilgi ve birikimleri toplumlara taşımak, milliyetçi, ırkçı, insan ve doğa düşmanı zihniyeti taşıyan kafatasçı, hiç uğruna yapılan köktendinci ve benzeri akıla ters gelen yaptırımları deşifre etmek, dünyada barışı savunmak için bilgi hazinelerinin toplanması gereken mekânlardan biri de mutlaka, Madımak Müzesi olacaktır.

Bu gerçekten yola çıkarak Almanya ve Türkiye müze anlayşını açmakta yarar var.

Almanca da müze:
Museum: Ort für gelehrte Beschäftigung. (Bilgi toplama yeri – işi) Duden, Deutsches Universal Wörterbuch 2. Baskı sayfa 1044)

Türkçe de müze:
Müze: Sanat ve bilim yapıtlarının ya da sanat ve bilime yarar şeylerin saklandığı ve halka gösterilmek için sergilendiği yer ya da yapı. Resim müzesi. Eski eserler müzesi. Fizik müzesi. Sağlık bilgisi müzesi. Halkbilgisi müzesi. Tarım müzesi. (TDK Sözlük 6. Baskı, sayfa 592)

Yukarıdaki açıklamalardan sonra müzenin değer ve saygınlığını bilen ve ayrımcılık yapmayan devlet veya siyasi kuruluşlar bu sorumluluğu her zaman yerine getirebilirler.

Almanya´nın Sollingen kentinde bir Türk ailesinin oturduğu binayı ateşe vererek 5 insanı katleden Neo – Nazi faşistlerinin ayıbını Alman devleti kapatmak ve insana olan saygının duyarlılğını yaymak için sözkonusu binayı müze haline getirdi. Almanya; Cumhurbaşkanı´yla; siyasetçisiyle, halkı ve diğer ülkelerden insanlarla bu sahiplenmeyi paylaştı.

Türkiye´nin Sivas ilindeyse bu yapılamamakta!..

Neden yapılamamakta?
Almanya ve İtalya´dan sonra Türkiye milliyetçilik ve ırkçlık konumunda 3. sırayı kaptırmamakta ısrar edecektir. Irkçılık ve köktendincilik, siyonizmle eşdeğer olarak yürütülecektir. Laiklik sadece göstermelik olarak gündemde tutulacaktır.

Türkiye; Sollingen örneği 2 Temmuz 1993 Sivas insan kıyımında (katliamında) yanarak külleri havaya karışan 35 insanın anısına Madımak Otelini et lokantası değil, müze olarak tahsis ederek vicdanları rahatlatmalıdır.

Alevi Müzesi Kurulmalıdır:
Dersim, K. Maraş, Çorum ve Gazi kıyımlarını (katliamlarını) sergileyen ortak bir Alevi Müzesi geniş kapsamlı ve her katliamı ayrı ayrı sergileyen bir çalışmayla ortak bir binada sergilenmelidir ve bu müze Alevilerin sorumluluğunda olmalıdır.

Alevi Müzesi, Ankara´nın Çankaya semtinde kurulmalıdır. İşte o zaman az da olsa vicdanlar rahatlayacak; ırkçı, kafataşçı ve köktendinci zihniyet vicdanlarda sorgulanacaktır.

Berlin, 11.11.07
Hıdır Ali Bingöl

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*