Maraş bir katliamdır, aç sözlüğe bak

Maraş bir katliamdır, aç sözlüğe bak

alevi_katliamlari.jpgMaraş bir katliamdır, aç sözlüğe bak

Türk Dil Kurumu’nun 1982 yılında yayımladığı Türkçe Sözlük’ün 465. sayfasında katliam sözcüğü, “kırım, kılıçtan geçirme, toptan öldürme” şeklinde açıklanır.

Hatırla Sevgili adlı dizinin 2 ve 9 Mayıs’ta yayınlanan bölümlerinde Kahramanmaraş’ta yaşanan vahşetin katliam olarak tanımlanmasına tepki gösteren MHP Kahramanmaraş Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan’a öncelikle bu sözlüğe bakmasını öneriyoruz.

Maraş’ta yaşanan vahşetin adı katliamdır, yani toplu öldürmedir. Onlarca masum insan silahla, satırla, bıçakla öldürülmüş, evler yakılmış, katliamdan sonra binlerce insan yerinden yurdundan edilmiştir.

MHP’li Ömer Özkan’a sormak istiyoruz.

Maraş’ta öldürülenlerin hepsi neden Alevidir? Maraş’ta öldürülenlerin hepsi neden solcudur? Evlerine kırmızı boyayla çarpı işaretleri neden konulmuştur? Bu nasıl bir tesadüftür ki, katledilenlerin hepsi Alevidir, solcudur?

Hatırla Sevgili adlı dizi, yakın tarihimize bir ayna tutmuştur ve aynada bu ülkeyi karanlığa boğanların kanlı elleri, kanlı yüzleri görünmüştür. O aynada, faşizmin yarattığı vahşet görünmüştür.

“Dizide geçen bir takım sahne ve diyalogların toplumsal gruplaşmaların yoğun olarak yaşandığı şu günlerde ülkemiz ve milletimiz için büyük bir tehdit olarak algılandığını düşünmekteyiz” diyen MHP’li Ömer Özkan, bu ülkenin birlik ve beraberliğine darbe vuranları ırkçı zihniyetinde ve partisinin karanlık mazisinde bulacaktır.

Ömer Özkan’ın dizinin yayından kaldırılması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunması, ırkçı ve faşist zihniyetin ne kadar büyük bir tahammülsüzlük içinde olduğunun da kanıtıdır.

Özkan’a sormak isteriz. Dizi yayından kaldırılsa Kahramanmaraş katliamının, katliam olduğu gerçeğini gizlemeye gücünüz mü yetecek? Aynı zihniyetin Çorum’da, Malatya’da, Sivas’ta ortaya koyduğu kanlı senaryoyu unutturabilecek misiniz?

Gerçek artık çırılçıplak ortadadır.

İnkar değil, özür bekliyoruz.

Unutmak değil…

unutturmak değil…

Bir daha yaşanmaması için hatırlanmasını istiyoruz.

Bir daha asla yaşanmaması için…

Av. Fevzi Gümüş
Genel Başkanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*