PSAKD: BASINA VE KAMUOYUNA

 

Sample Image

* Sivas Şehitler Anıtımıza saldırı toplumumuza saldırıdır.
* Sivas-Madımak’ta Canlarımızı yakan zihniyet, saldırılarını Anıt mezarımız üzerinden sürdürmektedir.

PSAKD Genel Merkezi, 06.11.2007 tarihinde Genel Merkez binasının tabelasının;  ayrıca 12.11.2007 tarihinde de Ankara Karşıyaka Mezarlığında bulunan Sivas Madımak Şehitleri Anıt Mezarının tabelasının sökülüp götürülmelerine ilişkin bugün yaptığı basın açıklamasını yayınlıyoruz.  www.pirsultan.net  15.11.07

BASINA VE KAMUOYUNA

      * Sivas Şehitler Anıtımıza saldırı toplumumuza saldırıdır.

      *Sivas-Madımak’ta Canlarımızı yakan zihniyet, saldırılarını Anıt mezarımız üzerinden sürdürmektedir.

   4. Pir Sultan Abdal Etkinliklerini yapmak üzere, Sivas iline gitmiş olan aydın, yazar, sanatçı, semahçı ve bağlamacılardan oluşan 33 canımız, 2 Temmuz 1993 tarihinde, “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” , “Kahrolsun Laiklik, Yaşasın Şeriat”  sloganları atarak Cumhuriyete karşı ayaklanma provası yapanlar tarafından Madımak Otelinin yakılması suretiyle, şehit edildiler.

       Yitirdiğimiz Canlarımız için Karşıyaka Mezarlığında bir anıt yaptırılmış ve şehitlerimiz 6 Temmuz 1993’te, Anıt Mezarlarından ebediyete yolculanmışlardır.

       11 Kasım’ı 12 Kasım’a bağlayan gece, bilmediğimiz bir saatte, kimliklerini de bilmediğimiz kişi veya kişiler, Anıt mezarı tahrip ederek, anıt mezarda bulunan bir kısım pirinç levhaları söküp, çalıp, götürmüşlerdir. 

       Aynı şekilde, geçen hafta içinde de, Genel Merkezimizin bulunduğu dairenin kapısındaki pirinç levha da sökülerek çalınmıştır.

       Anıt Mezarımıza yönelik saldırı duyulduktan sonra, üç MYK üyemiz ile Karşıyaka Mezarlıklar Müdürlüğüne gidilmiş, ancak mezarlıklar müdür olan zat, sorunumuzu dinleme gereği dahi duymadan Pir Sultan ve Anıt Mezar adını duyar duymaz, “sizin bekçiniz var, bana ne bu olaydan” diyerek yanımızdan ayrılıp gitmiştir. Bu anlayış ve zihniyetin, Anıt Mezarımıza saldırıda bulunanların zihniyetinden hiçbir farkı yoktur.

       Her iki olayı birlikte değerlendirdiğimiz zaman, bu saldırıları basit birer hırsızlık olayı olarak görmenin ve değerlendirmenin olanaklı olmadığını da ifade etmek isteriz. Birileri, planlı ve kasıtlı olarak, örgütümüze ve Kültür Şehitlerimizin Anıtına zarar vererek, bizlere gözdağı vermek istemektedir.

       Şehitlerimize ve Anıtlarına saygı; insanı bir değerdir. Ancak görülen şudur ki; insanı değerlerden nasibini almamış olanlar, şehitlerimize ve Anıtlarına saldırı ile, Pir Sultan Abdal örgütlülüğünün vermekte olduğu demokrasi mücadelesinden, temel hak ve özgürlükler mücadelesinden çekileceğini veya geri duracağını sanarak büyük bir yanılgı içindedirler.   

Bu insani değerlerden nasibini almamış olanlara bir çift sözümüz vardır: İpe giderken “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” diyen Pir Sultanın direncini benliğinde taşıyan örgütlülüğümüz de, tüm saldırılara karşı mücadele yolundan dönmeyecektir.

       Cumhuriyet savcılığına vermiş olduğumuz şikayet dilekçesi ile saldırıların faillerinin bir an önce tespit edilerek yakalanmasını ve cezalandırılmasını istemekteyiz. Saygı ile kamuoyunun bilgisine sunulur.15.11.2007

                                                          Av. Kazım GENÇ
Genel Başkan

Sample Image
FOTOĞRAF: (AHA) Ankara Karşıyaka Mezarlığında bulunan Sivas Şehitleri Anıt Mezarı
Sivas Şehitlerinin ismi yazılı olan 33 adet pirinç levha sökülmüş durumda..

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*