Ulu Önderimizi anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 69. yıl dönümü olan bugün, çeşitli tören ve etkinliklerle anılıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 69. yıldönümünde yurt genelinde ve dış temsilciliklerde törenlerle anılmaya başlandı. Saat 09.05’de sirenlerin çalınmaya başlanmasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurusucu Atatürk için saygı duruşuna geçildi. Bayraklar yarıya indirilirken Atatürk’ün Anıtkabir’deki mozolesine ve yurdun çeşitli yerlerindeki Atatürk anıtlarına çelenkler konuldu.

Ankara’daki törenlerde devletin zirvesi saatler 09.00’u gösterdiğinde Anıtkabir’de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün en önde yer aldığı kortej aslanlı yolda yürüyüşe geçti.

Daha sonra Atatürk’ün mozelesine Gül çelenk bıraktı. Anıtkabir’deki törenlerde Gül’ün yanısıra TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bazı bakanlar, askeri ve sivil erkan hazır bulundu.

Sirenlerin çalmasıyla birlikte Başkent’in en merkezi yerlerinden biri olan Kızılay’da vatandaşlar aniden dudarak saygı duruşuna geçerken araç sahipleri kornalarını çaldı.

ATATÜRK’Ü ANMA HAFTASI PROGRAMI
Ankara’da, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası” kapsamında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca yarın saat 10.00’da,
kurum konferans salonunda “Okunuşunun 80. Yılında Büyük Nutuk’un Değeri” konulu anma toplantısı ve açık oturum düzenlenecek. Toplantının açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın yapacak.

Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı, Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Sadık Tural’ın yöneteceği açık oturumda, eski Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Başkent Üniversitesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın konuşmacı olarak yer alacak.

Altındağ Belediyesince gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Türk sanat müziği korosu, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde saat 16.00’da Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirileceği bir konser verilecek. Çankaya Belediyesince de Çağdaş Sanatlar Merkezi Konferans Salonu’nda Atatürk fotoğrafları sergisi açılacak. Atatürk hakkında 10-20 Kasım 1938 tarihleri arasında Türk basınında yer alan yazı ve fotoğraflardan oluşan sergi de aynı yerde gerçekleştirilecek.

SERGİ VE FİLM GÖSTERİMLERİ
Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen Atatürk konulu kitaplar ve süreli yayınlar sergisi ise OR-AN ve Cebeci halk kütüphaneleri ile Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ve Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi’nde 10-16 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

Anıtkabir Komutanlığı da Mehmetçik Kulesi Sinevizyon Salonu’nda “Güneşin Adı” konulu Atatürk belgeselini aynı tarihler arasında gösterecek. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi, Cebeci Halk Kütüphanesi, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi ve OR-AN Halk Kütüphanesi’nde “Kurtuluş” ve “Sarı Zeybek” adlı filmleri gösterecek.

TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Ankara Garı giriş holünde açacağı “Mustafa Kemal’in Askerleri” adlı fotoğraf sergisi de 10-19 Kasım
tarihleri arasında gezilebilecek.

6. ULUSLARARASI ATATÜRK KONGRESİ
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığınca 12-16 Kasım tarihleri arasında Ankara’da 239 bilim
adamının katılımıyla “6. Uluslararası Atatürk Kongresi” düzenlenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’ndaki kongre açılış töreninde Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Aydın ve Kurum Başkanı Prof. Dr. Tural konuşma yapacak.

Atatürk üzerine çalışmalarıyla tanınmış Andrew Mango, Salahi R. Sonyel, Utkan Kocatürk ve Bilal Şimşir’e açılış töreninde “hizmet ödülü” verilecek.

Prof. Dr. Utkan Kocatürk’ün yöneteceği açılış oturumunda ise “Milli ve Evrensel Yönleriyle Atatürk Devrimi” konulu panel düzenlenecek. Panele, Prof. Dr. Hale Şıvgın, Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Yrd. Doç. Dr. Şaduman Halıcı ve Prof. Dr. Salahi R. Sonyel konuşmacı olarak katılacak.

Kongre çalışmaları ise Başkent Öğretmen Evi’nde 4 ayrı salonda gerçekleştirilecek.
Kaynak: Habertürk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*