Viyana da “Bin Kadın Bin Mum” etkinliği.

Viyana 18 Kasım günü saat 18 : 30 da Viyana Alevi Kültür Birliği (VAKB) Kadınlar Kolu öncülüğünde ‚’’Bin Kadın Bin Mum’’ etkinliği yapıldı.

Kadınlar, Avusturya Ulusal Meclisi Başkanı Bayan Barbara Prammer’i ziyaret ederek kadınların meclisten taleplerini içeren bir mektup verdiler.

"Bin Kadın Bin Işık" adı verilen proje çerçevesinde Viyana’da Avusturya Parlamentosu önünde toplanan binden fazla kadın, mum yakarak şarkılar söylediler. Derneğin Bağlama ekibi de koro halinde deyişler okudular. Etkinlikten parlamento önü adeta karnaval alanına döndü. Gösteriye Avusturya’da faaliyet gösteren başta Atatürkçü Düşünce Derneği olmak üzere bazı dernekler de destek verdiler. Kadınların göçmen kadınların sorunları, Alevi olmaları sebebiyle kadınların karşılaştıkları  sorunlar, çalışma koşullarına yönelik talepler, erkekler ile eşit haklara sahip olmak arzuları, demokratik ve çağdaş kadınların desteklenmesi gibi talepleri dile getirdiler. Konu ile ilgili kendisine mektup verilen Meclis Başkanı Prammer, "Ben de bir kadın olarak elbette sizleri destekliyorum. Avusturya, 90 yıllık cumhuriyet tarihinde göçmenlere sürekli hep kucak açmış, onlarla gelişen bir ülkedir. Sizlerle daha sık bir araya gelmeyi arzuluyorum" diyerek, kadınların bu etkinliğini desteklediğini vurguladı.
Parlamento önüne gelerek kadınlara destek veren Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Viyana Eyalet Meclisi Milletvekili Nurten Yılmaz, "Kadınların bu hareketi Viyana ve Avusturya halkına örnek bir harekettir. Dünyada barış olması, yaşadığımız ülkenin de içerisinde barış olması hepimiz için çok önemli. Avusturya’da biz de varız. Hep beraber Demokrasinin bekçisiyiz demenin çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.
Yeşiller Partisinden seçilen Türk kökenli ilk Milletvekili bayan Alev Korun’da ‚’Etkinlik çok güzel. Ben ve partim Yeşiller sizlerle beraberiz. 3 büçük aylık bebeğimi evde bırakıp sizin yanınızda olmak için geldim’’ dedi.

Projeyle ilgili görüşlerini dile getiren dernek başkanı Kâzım Gülfırat, ‚’Kadınlar Alevi toplumunun aydın yüzüdür. Hacı Bektaş Veli ‚’Kadınları okumayan millet yükselemez’’ demiştir. Biz de bu öğreti çerçevesinde kadınları önemsiyoruz ve onların bu projesini destekliyouz’’ dedi.
VAKB Kadınlar Kolu Başkanı Gülsüm Gülfırat da, "Karanlığa karşı demokrasi için etrafımızı aydınlatalım dedik. Burada, Parlamentonun önünde buluştuk. Kendisi de kadın olan Meclis başkanına isteklerimizi ilettik" dedi.
Proje organizatörü Şafak Akçay, "Demokrasi adına Alevi kadınlarının barış istediğini meclis başkanımızla paylaştık. Çağdaşlık adına burada olduğumuzu ve kültürler arası diyalog istediğimizi belirttik. Ben burada doğup büyüdüm. Burası artık bizim vatanımız. Birçok göçmen kadın da benim gibi düşünüyor" dedi.

Etkinlik soğuk havaya rağmen coşku içinde devam etti ve Parlamento şehrin merkez semtinde bulunduğu için binlerce Avusturya’lının da ilgisini çekti. Bazı Avusturyalılar resim çekti ‚’’Sizleri gönülden destekliyoruz’’ ifadesi kullanarak Alevi kadınları kutladılar.

VAKB derneği tarafından bu proje dışında 21 Kasım’da VAKB Mozaik Etkinlik Salonunda, Thomas Wittmann tarafından yaşayan kadınları konu alan ‘’Kadınların Geleceğe Bakışı’’  içerikli bir resim sergisi açılacak. Aynı yerde ertesi günü de Türkiye’den gelen bayan sanatçılar Berrin Sulari, Şehnaz Sema ve İclel &Suat ikilisinin katılımı ile  bir konser düzenlenecek.

Kazım Balaban / Viyana 19 Kasım 2008

Etkinlikten bir görüntü

Etkinlikten bir görüntü

Etkinlikten bir görüntü

Etkinlikten bir görüntü

Etkinlikten bir görüntü

Etkinlikten bir görüntü

Ağuçan Ocağından Miktat Güler Dede de orada
bulundu.

Etkinlikten bir görüntü

Etkinlikten bir görüntü

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu 2. Başkanı
Hıdır Temel de (ortada) katıldı. İşçi
Odalarından Kadim Ülker (sağda) ve derneğin emektarlarından
Ali Bey. 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*