Viyana’da Alevi Kadınların Resim Sergisi

Viyana’da Alevi Kadınların Resim Sergisi

Viyana’ da 20 Kasım Cuma akşamı Alevi Kültür Birliği (VAKB) Kadınlar Kolu öncülüğünde ’’Kadınların Geleceğe Bakışı’’ konulu bir resim sergisi açıldı.

Sergi, VAKB Mozaik etkinlik salonunda açıldı.

Bir süredir faaliyetlerini daha da canlandıran Viyana Alevi Kültür Birliği (VAKB) Kadınlar Kolu, şimdi de bu sergiyi açtı.

Göçmen kadınları konu alan resim sergisi Avusturya’lı Fotoğrafçı Thomas Wittmann tarafından hazırlandı.

İlk önce kapı komçuları olan göçmen ailelerin ve kadınların resimlerini çekerek onlarla diyaloğu arttıran Wittmann, giderek ilgi alanını genişletti.sergiden_bir_grnt.jpeg

VAKB Kadınlar Kolu, fotoğrafçı Witmann ile görüşerek göçmen kadınlarla ilgili bir resim sergisi açılması konusunda anlaşarak ona resimler çektirdiler. Sonuçta Avusturya’da bulunan göçmen kadınlarla ilgili bir sergi açılmış oldu.

Konu ile ilgili görüşlerini açıklayan Kadınlar Kolu Başkanı Gülsüm Gülfırat, ‘’Biz inancımız gereği kadını sadece doğuran ve mutfakta yemek pişiren olarak değil, sosyal yaşamda erkeği ile yan yana ve bir birlerine destek olmaları için çalışıyoruz. Bunun için de kadınlara hem anlatıyor hem de onları daha etkin olmaları için teşvik ediyoruz. Resim görsel bir sanattır. Danteli, örgüyü nakış nakış işleyen bir kadın özendirilirse resim fırçasını da, ameliyat makasını da o denli zarif kullanabilir’’ şeklinde konuştu.

Kadınların çoğunlukta olduğu resim sergisini gezenler ziyaretçiler, resimlerde özellikle kendileri ve yakınlarının resimlerini uzun uzun incelediler. VAKB başkanı Kazım Gülfırat’da ‘’Kadınlar da dahil toplumun tüm katmanlarını kucaklayacak ve onlara daha kapsamlı hitap edecek yeni bir yapılanma dönemine hazırlandıklarını söyleyerek, insan yeteneğinin geniş olduğunu, teşvik edildiği takdirde yetenekli insanların daha da çoğalacağını’’ söyledi.

VAKB derneği tarafından bu proje dışında 22 Kasım’da VAKB Mozaik Etkinlik Salonunda, Türkiye’den gelen bayan sanatçılar Berrin Sulari, Şehnaz Sema ve İclel &Suat ikilisinin katılımı ile  bir konser düzenlenecek.

Kazım Balaban / Viyana 22 Kasım 2008

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*