Zamanin Aynasında Alevi Gençliği Sempozyumu

 Kısa adı AAGB olan Almanya Alevi Gençler Birliği 23. Kasım 2007 günü saat 18`de Heidelberg Ruprecht-Karls-Üniverstesinde 14 numaralı Anfi odasında ikinci defa „Zamanın Aynasında Alevi Gençliği“ konusunda bir sempozyum düzenlemektedir.

Sempozyumun ağırlık noktalarından birisi, gerek Alevi camiasına ve gerekse bunun dışındaki insanlara Alevi inanç öğretisi konusunda daha derin bir bilgi edinme imkanı sunmaktır.Son yıllarda „İslam“ konusu giderek dünyanın ve Almanya`daki kamunun ilgi alanın odak noktasına oturdu. Önyargıları yok etmek için kamuoyunun daha ayrıntılı ve doğru bilgilere ihtiyacı var. Karşılıklı anlayış ancak bu şekilde kurulabilir ve geliştirilebilir.

Düsseldorf Üniversitesinde yapılan ilk sempozyuma yaklaşık 200 genç katılmıştı. Bu sempozyumun olumlu bir yankı ortaya çıkarmasının ardından Almanya Alevi Gençler Birliği ikinci sempozyumu düzenlemeye karar vermiştir.

Aşağıda isimleri belirtilmiş olan konuşmacılar katılmalırını teyit etmiş olup, farklı konular ve Alevilikle ilgili konferanslar vereceklerdir.

Nehir Başaran,
Almanya Alevi Gençler Birliği Başkanı & Sosyal Pedagog

“Alevi Gençliğinin kimliği ve önündeki amaçları”

Dr. Stefan Bundschuh,
Almanya Anti-Irkçı Bilgilendirme ve Dokümentasyon
Merkezi (IDA) e.V. Genel Müdürü

“Toplumsal algılama ve Alevi Gençliğinin sorunları”

Prof. Dr. Raoul Motika,
Hamburg Üniversitesi Türkoloji Kürsüsü

“Alevi Kimliğinin Osmanlı imparatorluğu ile günümüz Türkiye ve Almanya’daki durumunun karşılaştırılması”

Sedat Korkmaz,
Alevi Dedesi

“Din hayatın üstesinden gelmeye yardımcı oluyor mu?”

Moderatör
D.Uğur Kör

Sempozyuma bağlama, şelpe ve semah gösterileri eşlik edecektir. Cem ayinlerinin dinsel olan semah merasimi, bağlama ve şelpe eşliğinde sunulacaktır.

Aleviler Almanya`da artık bilinmeyenler grubuna dahil değiller. En azından bazı eyaletlerde Alevi din derslerinin başlatılması, İslam Konferansına katılım ve yoğun kamuoyu çalışmasından sonra Aleviler kendilerini artık Alman toplumuna da kabul ettirmiş durumdadırlar.

Almanya`da yaşayan Türkiye kökenli arasındaki Alevi insanlarının sayısı yaklaşık 800.000 civarında ve bunların da % 60 – 70`i Alman vatandaşlığına sahiptir. Bu arada Almanya`da 111 Alevi cemaati bulunmaktadır.

Sempozyumun düzenleyicisi olan Almanya Alevi Gençler Birliği Almanya`da organize olmuş Alevi gençlerinin çatı birliğidir. Birliğin hedef ve ilgi alanları dinsel, kültürel ve gençlik-siyasi alanlardır. Birlik Almanya`da yaşayan insanların müşterek ve barışsal bir ortak yaşamı için mücadele etmektedir.

İlgi duyanlar daha fazla bilgiyi www.aagb.net internet adresi altında bulabilirler.
Soru ve önerilerinizi bize E-Mail olarak da gönderebilirsiniz.
E-Mail adresimiz: [email protected] Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Telefon numarasi: 0049-163 – 48 19 880

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*