“Zorunlu Din Dersi Alevi Çocuklarını Sünnileştirmek İçin Kullanılıyor”

9 Kasım’da Ankara’ya yürüyeceklerini duyuran PSAKD Kadıköy şube başkanı Bölükgiray herkesi kendilerine destek olmaya çağırdı. Zorunlu din dersinin kaldırılmasını isteyen Aleviler Diyanet İşlerinin lağvedilmesini ve Madımak Otelinin müze olmasını istiyorlar.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) zorunlu din dersi uygulamasının kaldırılması, Diyanet İşleri Başkanlığının lağvedilmesi ve Madımak Oteli’nin müze olmasıyla ilgili taleplerine ilişkin Ankara’ya yapacakları yürüyüşe dikkat çekmek için Taksim’de bir basın açıklaması düzenledi.

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan PSAKD Kadıköy Şube Başkanı Feti Bölükgiray “okullarda okutulan zorunlu dersi antidemokratik ve anti-laik bir görünüm ortaya çıkarıyor ve Alevi çocuklarını Sünnileştirme aracı olarak kullanılıyor” dedi.

"Diyanet İşleri Sünnilere hizmet veriyor"

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın devasa bütçesi ile gericiliği beslediğini ve sadece Sünni inanç sahiplerine hizmet verdiğini vurgulayan Bölükgiray Adalet ve Kalkınma Partisinin (AKP) gericiliğine ve hukuk tanımaz tavrına karşı 9 Kasım günü Ankara’da eylem gerçekleştireceklerini söyledi.

PSAKD’nin genel merkezi ve 53 şubesinin eyleme etkin olarak katılacağı belirten Bölükgiray hak örgütlerini, sendikaları, siyasi partileri ve tüm Alevi örgütlerini yürüyüşlerine destek vermeye çağırdı.

“Hükümetin azgınlaştırdığı gericilik dalgasını bertaraf etmek, hemen hemen her alanda sergilediği hukuksuzluğuna güçlü bir sesle ‘hayır’ diyebilmek için başlattığımız bu eylemlilikte sendikaları, demokratik kitle örgütlerini, sol siyasi partileri, tüm Alevi örgütlerini, ‘mahasip’, ‘yoldaş’ olarak görmek istiyoruz. Ayrımcılık değil sadece eşitlik talebinde bulunan Alevilere gereken desteği vereceğinize inanıyoruz.

“Örgütlen, özgürleş, öğretine sahip çık”, “Alevi kültürü yasaklanamaz”, “Zorunlu din dersi kaldırılsın!” ve “Madımak oteli müze olacak” sloganları atan grup İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıttı.

AHİM kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ekim 2007’de aldığı kararla zorunlu din derslerinin "eğitim hakkı"nın ihlali olduğunu söylemişti.

Hasan Zengin ve kızı Eylem’in başvurusunda mahkeme, dersin içeriğinin sadece İslam’ın Sünni yorumuna dayandığını vurgulamıştı.

Mahkeme ayrıca gayrimüslim çocukların dersten muaf tutulmasının da "inanç özgürlüğünü" sağlamak için yeterli olmadığını söyledi. (BÇ)

BİA Haber Merkezi – İstanbul

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*