Zorunlu Din Dersinde Süre Doluyor, Hükümetten Ses Yok

PSAKD Gn. Bşk.Av Kazım Genç hükümetin zorunlu din dersiyle ilgili AİHM kararına uyup değişiklik yapması için süresinin 9 Nisan’da dolduğunu söylüyor. "Hiçbir şey yapmadılar. Konuyu Avrupa Konseyi’ne götürüp takip edeceğiz."

 

Zorunlu Din Dersinde Süre Doluyor, Hükümetten Ses Yok

Avukat Genç hükümetin zorunlu din dersiyle ilgili AİHM kararına uyup değişiklik yapması için süresinin 9 Nisan’da dolduğunu söylüyor. "Hiçbir şey yapmadılar. Konuyu Avrupa Konseyi’ne götürüp takip edeceğiz."

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’yi mahkum ettiği zorunlu din dersleriyle ilgili davanın avukatı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç, Türkiye hükümetinin kararın gereklerini yapmak için süresinin dolduğuna işaret etti.

bianet’in görüştüğü Genç, AİHM’nin kararı 9 Ekim’de verdiğini, Türkiye’nin üç aylık itiraz süresi içinde itiraz etmediğini ve kararın gereklerini yerine getirmek için süresinin 9 Nisan’da dolduğunu anımsattıktan sonra altını çizdi: "Hükümet hiçbir şey yapmadı."

AİHM kararlarının uygulanmamasıyla ilgili Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi hükümetleri uyarabiliyor; süreç o devletin Konsey üyeliğinden düşürülmesine kadar varabiliyor. Genç, konuyu Bakanlar Komitesi’ne taşıyacaklarını ve takip edeceklerini de ifade etti.

Hükümet ne yapmalıydı?

Genç AİHM kararına göre Türkiye’nin ya din dersini zorunlu tutan Anayasa’nın 24. maddesini ve Milli Eğitim Kanunu’nun 12. maddesini ya da bu dersin müfredatını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Ancak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik müfredatı zaten değiştirmiş olduklarını, bunun için ayrıca bir adım atmaya gerek olmadığını savunmuştu.

Oysa Genç, bu savın geçersiz olduğunu şöyle açıklıyor:

"Müfredatın objektiflik, dinlere eleştirel bakış ve çoğulculuk niteliklerini bütüncül olarak taşıması gerekiyor. Ölçüt bu. Oysa bu yok."

Genç, sözünü ettiği ve hep birlikte gerçekleşmesi gereken bu ölçütleri de açıklıyor.

Objektiflik: Tüm dinlere objektif bakış açısı.

Eleştirellik: Tüm dinlere eleştirel yaklaşım.

Çoğulculuk: Tüm dinleri kapsayacak şekilde çoğulcu yaklaşım.

Genç bu ölçütlerin Budizm’den Hıristiyanlığa, Yezidilikten Aleviliğe, Süryaniliğe kadar geniş bir yelpazede olması gerektiğini de ekledi.

Danıştay kararlarında AİHM kararına dayanmıştı

Yine Genç’in avukatı olduğu Hatice Köse ve Ali Kenanoğlu davalarında, Danıştay 8. dairesi AİHM kararına atıfta bulunarak hükümet aleyhine karar vermişti.

Genç: Durum insanları inançlarını açıklamaya zorluyor

Hükümetin düzenlemelerinin din dersinden muaf olmak için insanları dini inançlarını açıklamaya zorladığını, bu dersi görmek istemeyenlerin gerekçe sunarak başvuruda bulunmak zorunda kaldığını söyleyen Genç "Bu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin düşünce, vidan ve din özgürlüğünü düzenleyen 9. maddesine aykırı" dedi.

Genç, bunun uygulamadaki sonucunun anlamsız olduğunu da söyledi: "Bu devlete ‘Ben üniversite sınavına girmeyeceğim’ diye başvurmaya benziyor." (TK)

Tolga KORKUT
BİA Haber Merkezi – Ankara
08 Nisan 2008, Salı
 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*